TDP Umumi Başkanı Sarıgül’den ‘genel af’ çağrısı

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti cıvıl cıvıl, adil ve şefkatlidir. Benim Türkiye’m, 250 binin üzerindeki mahkumlarına kucak açmalıdır” dedi.

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, kimi ziyaretlerde yatmak üzere Ardahan’a geldi. Sarıgül, Ardahan T Tipi Sadık Ceza İnfaz Kurumu yerleşkesi önünde af çağrısı ile ilişkin matbuat mensuplarına açıklamalarda bulundu. 9 Nisan’de tıpkı af çağrısında bulunduğunu hatırlatan Sarıgül, “Af çağrımız toplumsal hazar içindir, el birliği hukukunun baştan gelişmesi içindir” dedi.

Sarıgül, “bayrağımıza, toprağımıza sınırlanmış olan, devletin ayrılamaz bütünlüğünü savunan hep siyasal partilere çağrımız af talebinin üstünde yoğunlaşalım, Yasama Kurulu yerine hiçbir siyasi parti gözetmeden hep yurttaşlarımıza şefik elimizi solmak zorundayız” diyerek şöyle bitmeme etti:

“Af talebimiz politik bir arzu değil, vicdani bire bir taleptir. Pandemi koşulları dolayısıyla Online yargılamalar oldu, gözden kaçan bazı konular oldu. Tekrar pandemi koşulları zımnında esnaflarımız iri bir hesaplı sıkıntıyla yüz yüze kaldı. Çeklerini ve senetlerini ödeyemediler. Maalesef tıpkısı batış adeta gençlere dokundu ve binlerce gencimiz, eroin kullandığı için, uyuşturucuya bulaştığı amacıyla binlerce gencimiz şu anda mahküm durumunda. Insaflı devletimiz, merhametli devletimiz, şefkatlidir bizim devletimiz. Şu anda içeride 5 binin üzerinde yavru var, henüz yaşamla tanışamadılar, doğumlarını orada yaptılar. Binlerce çocuk babalarına kavuşamadı. Pandemi dolayısıyla Cezaevlerinin fiziksel koşulları bile yeterince akla yatkın benzeri ortamda değil. Kollar üzere affet Türkiye’m, Anneler amacıyla affet Türkiye’m, Babalar amacıyla affet Türkiye’m. Büyük devletimizin 280 binin üzerindeki mahkumlara inşallah aguş anahtar. Onları toplumla barıştıracağına inanıyorum.”

“Aut politikada kuvvet ve ihtilaf olamaz”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusunu da değerlendiren Sarıgül, “Dış Siyaset Devleti politikasıdır. Siyasiler dış politikayı çöz siyasa malzemesi yapamaz. Hele komşularımızla barış içerisinde olmayı heves ediyoruz. Amma herhangi bir siyasi parti başkanı kalkıp kendine bakarak şu yahut bu ülkeyle konuşayım derse Ülkemizin aut politikası zaafa uğrar. Dış siyaset konusunda hep politik partiler teşrikimesai ve bati birliği yapmalıyız. ve bütün komşularımızla barışmalıyız. Ulusal bağlanak konuşunda, aut yöntem ve mülteciler konusunda hep politik partileri işbirliği yapmaya çağırma ediyorum. Özellikle şu anda parlamentoda görüşülecek olan Finlandiya’nın NATO üyeliği üstüne bütün siyasal partiler ayrımsız araya gelerek 6,5 milyon mültecinin Avrupa birliği ülkelerine karşılık yerine alınması gibi icazet vermeliyiz. aksi takdirde Türkiye NATO’dan de çıkmalıdır ve NATO’nun tekme ölçün politikalarını kabul etmemelidir. NATO ülkeleri Ukrayna’dan gelen 6,5 milyon insana aguş açtıysa Türkiye’deki 6,5 milyon sığınmacı yede muhakkak aguş açmalıdır. Ülkemizdeki bu mülteciler Avrupa birliği ülkelerine fiyat namına dağıtılmalıdır. Bu olmadığı takdirde Türkiye NATO’dan birlikte çıkmalıdır. aksi hâlde Yunanistan’a, Ukrayna’ya verdiği önemi Türkiye’ye vermemekte. O nedenle bilcümle siyasal partileri mültecilerin Avrupa birliği ülkelerine denk benzeri şekilde dağıtılması konusunda NATO kartını ortaya sürmek üzere işbirliği yapmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu. – ARDAHANShare: