Tayvan: Çin’e ilgilendiren 53 uğraş uçağı ve 8 sefine Ada çevresinde görüldü

Tayvan Defans Bakanlığı, devir içre Çin’e ilişkin 53 cidal uçağı ve 8 uğraş gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin’e ait 53 çarpışma uçağı ve 8 geminin Ada çevresinde görüldüğü, uçaklardan 23’ünün Tayvan Boğazı’nda tarafların sıklet alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hattının doğusuna ve Tayvan’ın “Çekicilik Defans Tanımlama Bölgesi” (ADIZ) car ettiği kavuşum güneybatı bölümüne uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, Çin’e ait hava ve bahir araçlarının, elektronik strateji araçları, karakol uçakları, gemiler ve meydan füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı.

Çin’in, ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin geçen kamer başındaki ziyaretinin peşi sıra Tayvan çevresindeki askeri devriye faaliyetlerini ve Tayvan Boğazı’nı ayıran fiktif “ölçülü cızık”yi geçtiği uçuşları arttırdığı gözleniyor.

Pelosi’nin ziyareti ve tırmanan askeri gerilim

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 sene aradan bilahare ülfet fail evvel ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Musahabe, Ada’yı topraklarının parçası kendisine gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Çin ordusu, ziyaretin peşi sıra Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmış, 7 devir süren tatbikatlar Cezire’nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Hakikat zırh ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin asıl karasından ateşlenen güdülebilen füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Kalabalık sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin bitmeme edeceğini bildirmişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin arkası sıra, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığında 5 yabanlık bir gök bilimi, Indiana eyaleti Valisi Eric J. Holcomb, Cumhuriyetçi Partili Tennessee Senatörü Marsha Blackburn ve son olarak üstelik Arizona eyaleti Valisi Doug Ducey sabık ay süresince Tayvan’ı musahabe etmişti.

Pekin, “yegâne Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle hür diplomatik münasebat kurmasına, Birleşmiş Milletlerde ve sair uluslararası kuruluşlarda hile edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini kayıt koşuyor.

Share: