Tatvan’da onlarca çocuk güreşle tanıştı

– Tatvan’da onlarca çocuk güreşle tanıştı

BİTLİS – Toyluk ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Yaz Spor Okulları ve Peyda Yaz Spor Okulları’ projesi çerçevesinde Bitlis’in Tatvan ilçesinde onlarca yavru güreş sporuyla tanıştı.

Yaz Spor Okulları ve Bariz Spor Okulları, gençleri keder alışkanlıklardan ırak ağrımak, ebeveynlerde sporu meleke haline haberdar etmek ve ilçede çaplı sporcuları keşfederek milli sporculuk seviyesine anlatmak üzere eğitimlerine devam ediyor. Yaz Spor Okulları ve Örtüsüz Spor Okulları çerçevesinde Tatvan Spor Salonu’nda 5-18 gözyaşı arası ayrıntılar yaz tatillerini spor yaparak değerlendiriyor. Spor okullarına ortaklık sağlayan ayrıntılar keşfedilerek güreş sporuna yönlendiriliyor. Güreş Antrenörü Öz Saygı Öztemiz’in nezdinde güreş sporuyla tanışan torunlar, antrenmanlara katılarak milli sporcu olmak amacıyla korkulu sıkıntı ile çalışmalarını sürdürüyor.

Amaçlarının yetenekli çocukları keşfedip milli takıma, olimpiyatlara ve dünya şampiyonluklarına geri bırakmak olduğunu dile getiren Güreş Antrenörü Saygınlık Öztemiz, “Burada yetiştirdiğimiz gençlerle sunma çaplı sporcuları oralara gönderip kalın kafalı artan sporcularımızı bile antrenör, beden terbiyesi öğretmeni kabil branşlara yönlendiriyoruz. Bakanlığımızın açmış olduğu Yaz Spor Okulu ile dışarıda olan 10-11 gözyaşı aralığındaki yeteneklerini keşfettiğimiz sporcuları bünyemize alıp kış süresince eğitimlerimize bitmeme ediyoruz. Yaz Spor Okulu’nda 100 öğrenciye ulaştık. Bu öğrencilerden sunma bir iki 60 sporcu müsabakaya katılacak seviyeye geldi. Çocukların özgüvenleri ve fiziksel yapıları geliştiği için kendilerini henüz rahat rapor edebiliyor. Sistem çocuğunu spora yönlendirsin. Sadece güreş amacıyla değil, birlik spor dalları için çocukların yönlendirilmesini istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Sportif ve fiziksel anlamda gelişme sağladığını dile getiren milli sportmen Doğan Taş birlikte, “Dışarıda bir nice herif görüyorum ve boş boş gezenler oluyor. Güreş sporu bana nazik aynı yardım sağladı. Sportif ve fiziksel anlamda sıradan benzeri gelişmem oldu. Amacım, giderek acun şampiyonasına ve olimpiyatlara başvurmak istiyorum. Günümüzdeki Özenç Kayaalp ve Taha Akgül kabilinden sporcular ile işlemek istiyorum. Ferdî sporlarda yer mebzul gelebileceğim düz olan güreşi seçtim. İleride olimpiyat şampiyonluğuna akmak istiyorum. Basamak yaparsam eğer aileme da yardım keşfetmek istiyorum” şeklinde konuştu.Share: