SÜFLI SÜLEYMAN’IN HAYALİ, LAVANTA TARLASI SAHİBİ GÖRÜNMEK

BURDUR’un Karamanlı ilçesinde seracılık yapan ailesiyle gelişigüzel tüvana 13 yaşındaki Süleyman Civcer, hayalinin lavanta tarlası sahibi atılmak olduğunu söyledi.

Yaklaşık 3 yıl geçmiş ABD’deki akademik kariyerini bırakarak susuz ekincilik fethetmek üzere memleketi Burdur’un Karamanlı ilçesine gelen Aynur Kraliçe Değer’un fabrikasının bulunduğu bölgede ailesiyle birlikte kendilerine ilişik serada müteharrik Süleyman Civcer, bu yıl Aynur Kraliçe Saygınlık’dan lavanta fidesi satın aldı. Yetiştirdiği lavantaları Haysiyet’a ilgilendiren fabrikada distile ederek yağını çıkaran Civcer, bu yağları satarak okul masraflarını çıkarıyor.

Lavanta fidelerini hediye etmek istediğini ancak Süleyman’ın akseptans etmediğini ve parası ile fide satın aldığını söyleyen Aynur Ece Değer, “Üç yıldır Burdur’un Karamanlı ilçesinde susuz tarım yapıyoruz. Burada aşağı tıpkı birlikte fabrikamız var. Distilasyon makineleri ile bitkilerimizin yağını çıkarıyoruz. Süleyman da bu projeyi 3 yıldır çokça yakından strateji ediyor. Bu yıl ilk kez benden fide satın almak istedi, hediye etmek istedim amma kabul etmedi. Parasıyla satın ahzetmek istediğini söyledi. Biriktirdiği para ile lavanta fidesi satın aldı. Fideleri bizden gördüğü şekilde yetiştirdi. Daha sonradan o üstelik hasat döneminde lavantalarını kesti, fabrikamızda makinelerde yağını çıkardı, şişeledi, etiketledi ve yağı satışa çıkardı” dedi.

Süreci sosyal iletişim araçları hesabında paylaştıktan sonradan bir nice kişinin konuyla ilgilendiğini belirten Onur, şöyle dedi: “Ben bunları sosyal medyada paylaştıktan bilahare Türkiye’nin temas yerinden ve yurtdışındaki Türk vatandaşlarımız sağolsunlar çok ilgilendiler Süleyman’ın bu girişimciliği ile. Bire Bir beyefendi ona bizden satın aldığı fideleri dürü etti, takiben de Türkiye’nin gelişigüzel yerinden abileri ve ablaları Süleyman’a mir gönderdi. Saksıda semirtmek istiyor çünkü. Saksıda yetiştirdikten sonraları gerçekten benzeri şirketi olacak Süleyman’ın de. Süleyman 13 yaşında amma onun bu girişimciliği ile hava duyuyorum, o yüzden kendisini katmak istedim” dedi.

Ortaokul öğrencisi Süleyman Civcer üstelik kendisine Aynur Kraliçe Öz Saygı’u kat sayı aldığını belirterek, bindi olanlara teşekkürname etti. Civcer hayalinin gittikçe lavanta tarlası sahibi kalkmak ve zat fabrikasını yapmak olduğunu söyledi.Share: