Sonuç zaman haberleri… Aksaray jandarması gizliden gizliye avcıların akülü ses tuzağını bozdu

Aksaray jandarması kaçak avcıların akülü patırtılı tuzağını bozdu

AKSARAY – Aksaray’da sinsice avcıların kuşları fethetmek ve sonrasında tutmak üzere kurduğu akülü gürültülü tuzağı kurnaz ekiplerinin çalışmasıyla imha edildi.

Edinilen bilgiye göre, kaçak avcılığa argıt vermeyen Aksaray İl Jandarma Komutanlığı Yer, Natür ve Hayvanları Himaye Tim Komutanlığı ekipleri şehir genelinde sinsice ve yasak avlanmaya müteveccih denetleme ve kontrollerini bitmeme ettiriyor. Bu çerçevede merkeze kapalı Altınkaya Beldesi bölgesinde devriye atan cingöz ekipleri erdemli seste kuş seslerinin gelmesi üstüne durumdan şüphelenerek gölgede açık çaplı araştırı yaptı. Bir müddet yapılan araştırmada cingöz ekipleri otların arasına gizlenmiş akülü ses tuzağını buldu. Çevreye kuş sesleri yayarak kuşları ahzetmek için geçer tuzak cingöz ekipleri vasıtasıyla susturularak alındı. Yapılan incelemelerde curcunalı tuzağının melez kuşlarını tutmak amacıyla aldangıç kendisine hazırlan düzenek olduğu tespit edilirken, cihaz imha edilmesi üzere Natür himaye ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

İl Açıkgöz Komutanlığından yapılan kayıtlı açıklamada, “Aksaray İl Kurnaz Komutanlığınca, doğa ve hayvanların korunmasına yönelik çalışmalarımıza azim ve kararlılıkla devam edilecektir” denildi.

Share: