Sonuç An | Beğeni zengini Dereli, turizmde ivme kazandı

Giresun’un Dereli ilçesi, firuze renkte gölleri, travertenleri ve yaylalarıyla havza turizminde ön plana çıkıyor.

Kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta düzlük kayran, ladin ve köknar ormanlarını barındıran yaylalarıyla doğaseverleri cezbeden Dereli, son yıllarda Mavigöl, Göksu travertenleri ve Kuzalan Şelalesi kadar turizm destinasyonlarıyla yöre plana çıktı.

Kuzalan Tabiat Parkı içerisinde Göksu Deresi’nde büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl, haziran ayından itibaren firuze renkte akıyor. Yaz sezonunda Mavigöl’e, ziyaretçiler rabıta gösteriyor. Beğeni parkı içerisinde Taşpınar Deresi’nde tahminî 20 metreden Aksu Deresi’ne dökülen Kuzalan Şelalesi dahi deste görüyor.

Mineralli suyun aktığı parafin ahcar ve turkuaz renkli göletlerden oluşan Göksu travertenleri dahi bu mevsim evcil ve ecnebi turistler eliyle görüşme edildi. Balkon şeklinde çokça sayıda göletten oluşan travertenlerin yanında geniş ladin ormanları ve çayırlarla kaplı Kubbe ve Kulakkaya yaylaları ile Koçkayası Gusto Parkı dahi dirlik veren ortamıyla doğaseverlerin uğrak noktası arasında.

20 Ağustos 2020’de meydana mevrut selde nazik hasar alan ve ihtişam aracılığıyla yeniden inşa edilen Dereli, gelecek yıllarda turizmle kalkınmayı hedefliyor.

Dereli Belediye Başkanı Anlaklı Şenlikoğlu, AA muhabirine, ilçede kısaca 30 yıldır turizmde dolay planda olan Kubbe ve Kulakkaya yaylalarına Mavigöl ve Göksu travertenleri kadar turizm destinasyonlarının bile eklendiğini söyledi.

Bu zaman Giresun Valiliği’nin girişimleriyle oluşturulan Göksu travertenlerinin yöre plana çıktığını nâkil Şenlikoğlu, “Şu anne kadar Göksu travertenleri 100 bine yakın ziyaretçi aldı, gelişigüzel Cumartesi ve Pazar dolup taşıyor.” dedi.

Şenlikoğlu, Mavigöl ve Kuzalan Zevk Parkı’nın de ağırbaşlı ziyaretçi aldığını anlatım ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlçemizde bu yaz döneminde hele Ramazan Bayramı’ndan bu yana turistlerin ve gurbetçilerin gelmesiyle 500 bin kişinin üzerinde turizm hareketi oluştu. Cıvıl Cıvıl-Giresun Havalimanı’nın hizmette olması ve Giresun-Dereli karaca yolunda yapılan icraat bu turizm hareketinde çokça öncü oldu. Eğribel Tüneli ve Giresun-Dereli kişmiri yolunun tamamlanmasıyla bu akım çokça elan katlanacaktır. Sivas, Kayseri, Erzincan ve Adana bölgelerinden mevrut ziyaretçi sayısı bile ulaşım yatırımlarının tamamlanmasıyla artacaktır.”

“Konaklamalı ağılayacağımız mihman sayısı birlikte artacak”

Turizmin ilçede bir numara kesim kapısı olacağını dile getiren Şenlikoğlu, “Yeni yapılan otellerimiz da var, girişimcileri de kutlama ediyoruz. İnşallah bir iki sene içerisinde açılacak oteller henüz var. Böylece konaklamalı ağılayacağımız konuk sayısı da artacak, Dereli ve Giresun ekonomisine katkısı olacaktır.” diyerek konuştu.

Şenlikoğlu, ilçenin bağ bozumu ve kış mevsiminin üstelik ayrı tıpkı güzelliği olduğunu belirterek, bu dönemde birlikte çokça sayıda ziyaretçinin ilçeyi ziyaret edeceğini aktardı.

Sel felaketinin arkası sıra heybet aracılığıyla kaza merkezinin yeniden mensur edildiğini anımsatan Şenlikoğlu, “İlçenin fiziki durumu tamamen değişti. Kullanılmamış hareket yerlerinin faaliyete geçmesiyle bura çekim merkezi olacak. Uray kendisine kadın ve dinç girişimciler ile turizme müteveccih çalışmalar yapmayı planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Koçkayası Zevk Parkı’nda elektrik gösteren otelin müdürü Durmuş Coşkun üstelik mayıs ayından ilkgüz sonuna kadar yüzdelik 90 doluluk oranıyla çalıştıklarını belirtti.

Kubbe Yaylası’nın Şark Karadeniz’in yeni noksan alanlarından biri olduğuna bel eden Ateşli, “İnsanların keşfetme duygusu elan bile arttı. Giresun turizmde akıbet dönemde ivme kazandı. Bunda Mavigöl ve Göksu travertenlerinin üstelik etkisi var, orası domestik ve yabancı gezmen çekici aynı kesim. Kümbet Yaylası insanların durak noktası olmuş durumda. Bu bölgeler turizme haddinden fazla katkı sağladı.” dedi.

Ateşin, yaz turizmini çok ferah geçirdiklerine değinerek, şita turizminde bile en gani seviyelerde ilerleyeceklerini, beklentinin erdemli olduğunu kaydetti.

Share: