Şırnak’ta 5 yıllık koku davası dualar eşliğinde sona erdi

Şırnak Silopi’de, 5 yıl önceki Karal ve Kurtay aileleri beyninde sâdır, 7 kişinin yaralanması 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan kavgadan bilahare başlayan husumetin sonlanması amacıyla bölgenin kanaat önderlerinden Haşim Haşimoğlu 4 ay boyunca 2 tarafla görüşerek sulh amacıyla girişimlerde bulundu. İki tarafın birlikte eş büyüklerinin sağduyulu yaklaşımıyla, hazar amacıyla tören düzenlendi.

YÜZLERCE KİŞİ KATILDI

Tören, Molla Seyid Enes Bilen’in Kuran-ı Cömert tilaveti ile başlayıp Molla Saygıdeğer Agitoğlu’nun duası ile sonlandı. Yüzlerce kişinin katıldığı törende yakınlar kopça dualar ederek ve halk sıkıştıktan sonraları 5 almanak husumete sonuç verdi.

“GENÇLERİMİZE IYICE AHLAK VE İYİ EMSAL OLMAK İÇİN YARIŞALIM”

Kült İşleri Daire Başkanlığı çarkıt müsteşarı ve tıpkısı zamanda mütekait Müftü Abdullah Kaplan, gençlere para dünyalık tasarruf etmek üzere yarışlara girilmemesi gerektiğini belirterek, “Gençlerimize iyice ahlak ve ferah emsal olmak için yarışalım. Bırakıt onlara servet mal artırmak değil, sunu şişman miras onların eğitimi terbiyesi ve ahlakıdır. Bizler, varlıklı olmuşuz, para servet sahibi olmuşuz; lakin anlı şanlı herif olamamışız. İyi bir bitişik, ongun tıpkı Mütedeyyin olamamışız. Hepimiz dertliyiz ama derdimiz çalım değil, derdimiz el birliği ve ittifaktır. Öncelikle bu huzurun ve barışın sağlanması için öncülük eden Haşim Haşimoğlu ağaya ve saygıdeğer kült adamlarımız ile sağduyulu davranan her iki eş fertlerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Haşim Haşimoğlu ise Kürtçe yaptığı konuşmada, ailelere seslenerek elan öncede yaşanmış bu suret ciddi olayların bire bir elan yaşanmaması amacıyla gençlere eş çıkılmasını, bu manalı barışa imkan sağladıkları için temas iki aileye teşekkür ettiğini rapor etti. Törene; bölgenin orgazm önderleri, alimler, kült adamları beraberinde, Şırnak ve ilçelerinden gelen rastgele iki ailenin üyeleri ve mahalle muhtarları katıldı.

Share: