Şırnak’ta 33 milyon lira bütçeli 3 projenin protokolü imzalandı

Şırnak Valiliği ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında 33 milyon bütçeli 3 projenin protokolü imzalandı.

Valilik Konferans Salonunda, var olan bağların geliştirmesi, tarımsal üretimde su kaynakların eli nimetli kullanılması, yayın çeşitliliğin artırılması ile kırsalda üretim ve istihdam için arıcılığın geliştirilmesini havi 33 milyon teklik bütçeli 3 projenin protokolünün imzalanması için merasim yapıldı.

Vali Osman Bilgin, törende, GAP Nahiye Kalkınma İdaresinin toprak geneli ve kente verdiği destekleri manidar bulduklarını, Şırnak’ın seçkin yönüyle değişen, gelişen ve potansiyelini kullanmaya başlayan tıpkı ülke olduğunu söyledi.

Projelere bindi sağladıklarını belirten Bilimci, hele arıcılıkla ilgilendiren yapılan çalışmaları önemsediklerini, takkadak havza için değil talih amacıyla dahi majör aynı istihsal yeri olması yönünde hız sarf edeceklerini anlattı.

Kentin tarım ve hayvancılık alanında heybetli tıpkı potansiyeli olduğunu tabir fail Bilimci, önümüzdeki dönemde tarımsal alanda sulama ihtiyaçlarının çözüleceğini kaydetti.

Türkiye’nin 100’üncü yılında gelişigüzel alanda inç ısırtacak başarılı işler yapıldığını ve kent adına bunlardan üst düzeyde müstefit olmak istediklerini aktaran Bilim Adamı, kentin yıldızının parladığını söyledi.

Vali Bilimci, “İlimiz, aynı enerji şehri haline geliyor, curcuna, spor, ekin ve sanat şehri oluyor. bundan sonra bizi strateji etmeye bitmeme edin, Şırnak gündemi çokça çalışır edecek diyoruz. Amma güzellikleri ile iyilikleri ile meşgul edecek.” ifadelerini kullandı.

GAP Kalkınma İdaresi Başkanı Hasan Maral birlikte 30 yılı aşkın süredir kazançlı ve içtimai kalkınma namına makro çalışmaları yereldeki paydaşlarla yürüttüklerini tabir etti.

Toprak ve su kaynakları yönetimi ilkin koyulmak için tarım ve turizm sektörlerine kadar tıpkı çok alandaki projelere destek verdiklerini anlatan Maral, “Hesaplı kalkınmaya bati ivme kazandıracak bu projeler ilimize iyi olsun.” dedi.

Daha bilahare Bilgin ve Maral tarafından protokol imzalandı.

Törene, Ticaret Uran Odası (TSO) Başkanı Osman Geliş, İl Tarım ve Orman Müdürü Selman Demirel ve Şırnak Arıcılar Birliği Başkanı Habip Aşan katıldı.

Share: