Şırnak’ta 14 köyde metruk okullar “Karye Yaşam Merkezi”hangi dönüştürüldü

Şırnak’ın kırsal bölgelerinde aylak durumdaki meslek binaları, Milli Terbiye ile Ekincilik ve Orman Bakanlıklarının işbirliğiyle düzenlenen proje kapsamında, Karye Yaşam Merkezi namına hizmete açıldı.

Şırnak’ın suret ile Silopi, Uludere, İdil, Güçlükonak ve Cizre ilçelerine ilişkin 14 okulu Köy Yaşam Merkezi’ne dönüştürüldü.

Vali Osman Âlim, merkeze tutkun Başağaç köyünde Başağaç Köy Dirim Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Bilgin, burada yaptığı konuşmada, site genelinde 14. köy hayat merkezini hizmete açtıklarını söyledi.

Kullanılmayan okulları köy dirim merkezi kendisine kırsalda hararetli vatandaşların hizmetine sunduklarını tamlayan Bilim Adamı, “Merkezler, halı yapı atölyeleri, kollar amacıyla aktivite ve zeka oyunları atölyeleri ve karye halkı üzere sosyal alanları barındırıyor. Merkezler ilerleyici dönemlerde köy halkının henüz bilinçli zirai faaliyetler gerçekleştirmesi amacıyla zaruri eğitimlerin verilebileceği tıpkı şekil kendisine düşünülüyor. Ayrımsız zamanda köydeki tendürüst nüfusun de faydalanabileceği spor aktiviteleri olacak.” diye niteleyerek konuştu.

Vali Bilimci, elan sonraları köy meydanında vatandaşlarla bire bir araya geldi.

Programa, İl Milli Terbiye Müdürü Mirza Şık, İl Müftüsü Ahmet Istem, Umum Eğitimi Merkezi Müdürü Mesut Erkan, DOĞRU Tümen Umumi Suret Kadın Kolları MKYK üyesi Hatice Atan da katıldı.

Share: