Sinop’ta lastikçilerin şita lastiği mesaisi

Sinop’ta albeni sıcaklığının düşmesi ve şita lastiği takma zorunluluğunun 1 Aralık’ta başlayacak olması dolayısıyla lastikçilerin kış lastiği geçici mesaisi başladı. Karlı ve buzlu havalarda kıygın atılmak istemeyen vesile sahipleri kar lastiği taktırmak amacıyla lastikçilere her an araçlarına lastiklerini taktırıyor.

Küçük Sanayi Sitesi’nde oto lastik satımı ve değişimi fail rot denge ustası Hasan Üçüncüoğlu, lastiklerin değişimi için kar yağışının beklenilmemesi gerektiğini belirterek, kış lastiklerinin öğün güvenliği için dirimlik ehemmiyet taşıdığına özen çekti.

Vatandaşlara lastik alırken lastiğin sergen ömrüne dikkat etmeleri üstüne uyarılarda kâin Üçüncüoğlu, “1 Aralık’ta ticari araçlar üzere mecburi proses başlıyor. Takmayanlar için bakanlık ağır sıklet cezai prosedür uygulayacağını belirtiyor. Rakamlarda çok erdemli. Bunun dışında özel vesait amacıyla uygulanan olmadığını düşünüyor vatandaşlar ancak kış lastiğinin yasalı zorunluluktan artış düzenlilik açısından kullanılması gerektiğini söylüyoruz. Kesin kış lastiği takılmasını öneriyoruz. Çünkü yaz lastiği kışın kullanımda sertleştiği üzere aracın fren mesafesinin uzaması, yol tutuşlarının azalması, asıltı ve tıpkı kriterlerden ufuk lastikler sertleştiğinden dünya fren mesafesi uzar. Uzadığı içinde darp, kaymakamlık yapma olasılığı bile artmış oluyor. Şita lastiği kar lastiği değildir. Yani kar yağınca kullanılacak olan tıpkısı sargaç değildir. Havanın 10 merhale otoriteler 7 derece diyor çıktı. 7 derecenin altında kazıklamak zorunlu. Bu nedenle hele 1 Aralık’ı beklemeye ister yok” dedi. – SİNOP

Share: