Natürel liman kenti Sinop’tan somon üretimine 17 bin 333 tonluk yardım

Natürel liman kenti Sinop’ta bu yıl 17 bin 333 ton somon üretimi yapıldı.

Gerze ilçesi ile Demirciköy açıklarında kurulan tesislerde 2011’birlikte başlanan somon üretimi seçkin güzeşte sene artarak devam ediyor.

Kentte 3 bin tonla başlanan Türk somonu üretimi, 2022 yılında 17 bin 333 tona ulaştı.

Toplam 11 tesiste, mayıs, haziran ve temmuz aylarında üretimi yapılarak Rusya, Japonya ve Avrupa ülkelerine ihraç edilen somondan talih ekonomisine bu sene 54 milyon 453 bin 517 dolar katkı sağlandı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Fatih Önlem, AA muhabirine, abuhava değişikliği, mekân kirliği ve şahıs artışı üzere etkenlerin insanların proteinli besinlere ulaşımını zorlaştırdığını söyledi.

Ülkelerin artık tabii avcılık dışında alternatif olarak balık üretimleri yaptığına belen eden Ilaç, Türkiye’nin somon yetiştiriciliği noktasında yüce aşamalar kaydettiğini vurguladı.

“Artış bitmeme ettikçe denizlerdeki avcılık baskısının azalacağını ümit ediyoruz”

Somon üretiminin her sabık yıl artarak bitmeme etmesinin şehir ve ülke ekonomisi açısından çokça kızıl olduğunu dile getiren Önlem, şöyle bitmeme etti:

“Dünyada daha çok insanların protein ihtiyaçları zaman geçtikçe artıyor. Dolasıyla bu protein ihtiyacını sürekli avcılıktan bastırmak yerine almaşık protein olanakları yaratılıyor. Tığ dahi bu aşamada geçen yıl 6 bin titrem civarında bire bir istihsal yaptık. 2022 yılında bu üretimimiz 17 bin 333 tona artık. Buradan birlikte anlıyoruz kim gitgide bu istihsal artacak. Artım bitmeme ettikçe denizlerdeki avcılık baskısının azalacağını ümit ediyoruz. 2023 yılında ise Sinop adına Türk somonunda 30 bin tonun üstünde aynı istihsal hedefliyoruz.”

Tılsım, Sinop’un Türkiye’nin arz haddinden fazla somon üreten kenti olmasını hedeflediklerini de vurgulayarak, “Sinop namına bizim hakeza tıpkısı hedefimiz dahi var. Zira bura doğal liman özelliğine ehil tıpkı şehir. Şu zaman 11 işletmemizde üretim bitmeme ediyor. Umut ediyoruz kim mail gelecekte Türkiye’de Türk somonu üretiminde önceki sırada düz alacağız.” ifadelerini kullandı.

Share: