Serencam dakika haberi… ÇABUKLUK TEKNESİNİN ÇARPMASIYLA ÖLÜMDE, DENİZDE KEŞİF

BALIKESİR’dahi, ivinti teknesiyle Elvan Fırat Taşdöğen’e (46) çarparak ölümüne hastalık olduğu iddiasıyla tutuklanmadan yargılanan Ender Basit’ün (51) davasında, denizde his yapıldı. Maznun ve şevahit, Periferi Güvenlik Komutanlığı’na ilgilendiren bota alınırken, ifadelerine başvuruldu. Olayın kıya olduğunu belirten Renkler Fırat Taşdöğen’in eşi Okumuş Taşdöğen, sanığın vacip cezayı alacağına inandıklarını belirtti.

Olay, 7 Ağustos 2021’birlikte meydana geldi. Ankara’dan ailesiyle tatil üzere Balıkesir’in Erdek ilçesi Kıran Mahallesi’ndeki yazlık evlerine mevrut Elvan Fırat Taşdöğen, Çuğra sahilinde denize girdi. Bu tam Ender Epey, iddiaya bakarak, hız teknesiyle yanaştığı iskeleden güvenlik çemberine andıran yerine derhâl hareket etti. Aşağılık’ün kullandığı mıntıka, tahminî 50 metre mesafede yüzen Elvan Fırat Taşdöğen’e çarptı. Kolu parçalanan Taşdöğen, kaldırıldığı Erdek Neyyire Sıtkı Azamet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Evli ve 1 çocuk annesi Taşdöğen’in cenazesi, Ankara’bile toprağa verildi. Olayın peşi sıra Ender Amiyane, gözaltına alındı. Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde müteahhitlik fail, idmansız takım ekiplerinden 1923 Mustafakemalpaşa Spor Kulübü’nün eski başkanı Ender Bayağı, irsal edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuksuz yargılanmak için başıboş bırakıldı.

İTİRAZLA TUTUKLANDI, YENİDEN BAŞIBOŞ KALDI

Açıkgöz ekipleri, Ender Siktirici’ün kullandığı ivinti teknesine halk koydu. Müddeiumumi ile bilirkişiler üstelik irfan yaparak deneme tanıklarının ifadesine başvurdu. Şikayetçi avukatının itirazı ile Ender Alelade, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Tıpkısı müddet cezaevinde mütezayit Aşağı, avukatlarının başvurusuyla başıboş kaldı. Soruşturmanın böylece Aşağılık karşı ‘bilinçli taksirle ölüme hastalık olmak’ suçundan 6 yıla kadar mapushane cezası istemiyle Erdek Asliye Ukubet Mahkemesi’nde sevgili açıldı. Ender Basit, duruşmada hakim karşısına bundan sonra. Maznun Gerçekten ile tarafların avukatları ve Taşdöğen’in ailesi, salonda hazır bulundu. Duruşmada söz düzlük maznun Ender Hoşur, olayın kaza sonucu meydana geldiğini söyledi. Savunmanın arkası sıra murafaa heyeti, görüngü durumunda baştan keşif yapılmasına değişmeyen vererek duruşmayı erteledi.

O DENİZDE KEŞİF YAPILDI

Kararın peşi sıra atiklik teknesinin Renkler Fırat Taşdöğen’e çarptığı denizde, keşif gerçekleştirildi. Ender Basit ile kaymakamlık çabucak teknede olan kızı ve sahilde bulunan tanıklar, keşfe katılırken, kurnaz ekipleri ise yakınlarda asayiş önlemi aldı. Murafaa başkanı, sanık ve tanıkları biricik biricik Kenar Asayiş Komutanlığı’na ait bota alarak, fenomen anını canlandırdı ve ifadelerine başvurdu. Antrparantez tanıkların ifadeleri, sahilde aynı kere elan makbuz.

‘OLAYIN CİNAYET OLDUĞUNU BİLİYORUZ’

Keşfin peşi sıra Elvan Fırat Taşdöğen’in eşi Entelektüel Taşdöğen, şunları söyledi

‘Ben fenomen haset Ankara’daydım, saat 19.00 civarında eşime bölge çarptığını söylediler. Apar topar tığ Erdek’e geldik. Geldiğimizde bibi yaşadığını zannediyorduk. Kolu fay, kaburgalarında de kırık falanca var, dediler. Onun haricinde ben vahim bakıma girdiğimde hala eşimi arıyordum. Ta kim hekim ‘Başınız iyi olsun’ diyene kadar. Yani biz şu olayın kıya olduğunu biliyoruz. Etki mercine de anlatıyoruz durumumuzu. Münasebet kıya Şu gördüğünüz alanda kötü üst 45 metre gittikçe yüzülüyor. Ayrımsız boyu ancak geçecek mesafede. Türk ve Avrupa kara sularında öğrendiğimize göre, bu yüzme alanı olarak akseptans 200 metre içerisine motorlu araçların girmemesi gerekiyor. Oysa yordam teknesi iskeleye birkaç kişi bırakıyor. Motorunun engebeli olduğunu bilerek direkt namına sahile koşut şekilde gitmeye kalkıyor ve bu kalkarken de 2 kafayı gördüğünü söylüyor. Buna rağmen üçüncü kişiyi görmedim, diyor. Birisi bu kafalardan sol tarafında kalıyor eşimin birisi sağlıklı tarafında; şu şamandıraların 2 metre açığında. Bu kadar andıran mesafede bu fenomen oluyor. Kendileri kimi itirazlarda bulunuyor amma çarpmanın şiddetini motelden duyuyorlar ve koşarak geliyorlar. Adli tıbbın raporu muhtemelen. Bu rölantide çoğaltan bir teknenin vereceği hasar değil. Bugün keşifte tanıkları defaatle dinlediler. Esasen yeniden dinlediler. Deney tanıkları, şahitler hepsi benzeri ifadeyi verdiler. Şevahit gördüklerini anlattılar. İnşallah gerekli cezayı alacağına inanıyoruz.?Share: