“22. Uluslararası Prokonnesos Statü Sempozyumu” Balıkesir’de sona erdi

Balıkesir’in Marmara Adası ilçesinde, bu yıl 22’ncisi gerçekleştirilen Arsıulusal Prokonnesos Yontu Sempozyumu tamamlandı.

Hars ve Turizm Bakanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Beyaz Zehir İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Marmara Adalar Belediyesinin katkılarıyla planlı bilgi şöleni, ada kaymakamlık olan Marmara’da 22 Ağustos’ta başladı.

Mermeriyle ünlü Saraylar Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, sanatçılar, Aldo Shiroma Uza, Alex Sorokin, Laura Marcos, Âşık Dursun, Sevda Kocatepe, Melik Şengönül, mermeri oya kabilinden işledi.

Heykeltıraşların tamamladığı eserler, sempozyumun akıbet gününde Saraylar Mahallesi İskele Meydanı’nda planlı törende sergilendi.

Marmara Adalar Şehremini Süleyman Aksoy, törende yaptığı konuşmada, Arsıulusal Prokonessos Yontu Sempozyumuyla ilçenin çıtasının temas sene yükseldiğini belirtti.

Aksoy, kültürel anlamda ilçelerine ulama sunan gurur ve kuruluşlara teşekkür etti.

Törenin peşi sıra tören düzeni ve sanatçılar heykellerle yadigâr fotoğrafı çektirdi.

Törene, Marmara Kaymakamı Hedef Çiçek, Marmara Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Gönderme Turan, Balıkesir İl Hars ve Turizm Müdürü Mehmet Mazak, hava müdürleri ve amirleri de katıldı.

Share: