Sarıkamış’ın sobaları bu şita Doğu’yu ısıtacak

Türkiye’da kışın kaba ve ayrıntılı geçtiği yerleşim yerlerinden Kars’ın Sarıkamış ilçesinde üretilen sobalar, Şarki Rum Bölgesi’nin soba ihtiyacının yetişkin bire bir bölümünü karşılıyor.

Sarıkamış Amiyane Sanayi Sitesi’ndeki 5 imalathanede 10 kamer süreyle 50 işçinin ürettiği yaklaşık 100 bin sac soba, Kars, Ardahan, Veca, Iğdır, Erzurum, Bitlis, Muş ve Van’dahi satışa sunuluyor.

Odun, kömür ve matbu yakılabilen kovalı, farklı 10 format ve tipteki sobaların fiyatı 300 ila 600 liralık arasında değişiyor.

İmalathane sahibi Burak Yılmaz, AA muhabirine, Sarıkamış’ın, Şark Anadolu Bölgesi’nde soba imalatının merkezi haline geldiğini söyledi.

Yılmaz, şita şartlarına akıllıca, herkesin kullanabileceği, birinci sınıf ve değme bütçeye akıllıca sobalar ürettiklerini anlatım ederek, “Soba imalatı çok mücahede isteyen tıpkısı iştir. Saclar kesilip, preslenip montajı yapıldıktan sonra soba haline geliyor. Kontrolü yapılıp boyandıktan sonradan dağıtıma başlanıyor.” dedi.

Bu sezon de bölgenin soba ihtiyacının Sarıkamış’tan karşılanacağını anlatan Yılmayan, “Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum, Dert, Bitlis, Muş, Van üzere çoğu ilimize bakım etmeye çalışıyoruz. Bu meslek ata, ağababa mesleği, ego üstelik yürütmeye çalışıyorum. Rastgele bütçeye akla yatkın sobalarımız var. Ebatlarına göre sobalarımız 300-600 liralık arasında satışa sunuluyor. doğal gaz fiyatlarında artma sobaya talebi yüzde 25 oranında artırdı. Biz da müşterilerimize dolgunca bakım verebilmek amacıyla elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

İşçilerden Mal Yıldız de soba imalatında 14 yıldır çalıştığını dile getirerek, “İşimi isteyerek yapıyorum. Bölgenin soba ihtiyacını karşılıyoruz. Şu anda bir hafta ortamında imalatını yaptığımız sobalarımızın boya işlemini yapıyoruz. Peşi Sıra kamyonlara yüklenen sobaların dağıtımı yapılacak.” ifadesini kullandı.

Yoz Endüstri Sitesi Başkanı Turan Volkan ise Sarıkamış’ta soba imalatının göz haline geldiğini belirterek, “İnşallah önümüzdeki yıllarda serbest Doğu’ya değil, ülkenin herhangi bir tarafına seslenme edecek geniş şümullü istihsal yapılacak.” dedi.

Share: