Reisicumhur Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (4)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin dünyadaki arz prestijli markalarından biri haline gelen İstanbul Havalimanı bu ayın 22 günü 30 bin 970 uçuşla 5 milyondan fazla yolcuyu ağırladı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Hükûmet Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi.

Havalimanlarındaki geçici sayılarına değinen Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

“Ülkemizin dünyadaki sunu prestijli markalarından biri haline gelen İstanbul Hava Meydanı bu ayın önceki 22 günü toplanmış 30 bin 970 uçuşla seyahat eden 5 milyondan aşkın yolcuyu ağırladı. Mesele bu, karakaçan ölür kalır semeri, âdem ölür kalır eseri. Biz bu eserlerle övüneceğiz. Sen hangi yaptın, hangi? Onu söyle. Öyle İstanbul’de gidip tıpkı çeşmenin musluğunu çevirmekle açılış olamaz. Bak bu büyüklüğünde büyükşehir belediyeleri kazandınız, bu büyükşehir belediyeleriniz hangi yaptı evet bunları söyleyin. Ayrımsız sefer yapmaktan acizsiniz. Yapamazsınız zira medeni olmak bambaşka benzeri şeydir ama gayrimedeni almak bambaşka benzeri şeydir.

Biz ‘Yol medeniyettir’ diyoruz, ‘Su medeniyettir’ diyoruz ama siz gelirken suyu çokça çok ucuzlatacağınızı söylemiştiniz ama demincek suya remiks üstüne bindirim yapıyorsunuz. Hangi oldu? Bozukluk? Ego vatandaşlarıma bunu tercüman olmak istiyorum. İşte İstanbul’un Belediye Başkanı olduğum ahit sizler suyun hangi anlama geldiğini gayet iyi biliyordunuz. Sular akıyor muydu? Namevcut. Biz hep bu işleri hallettik mi, hallettik. Suyu gayet sakametli fiyata tığ İstanbul halkına verdik. Hangi devir? 94’te. Bizden önceki gene CHP vardı ama onlarla maatteessüf suyu uydurmak hak getire, yoktu.”

Reisicumhur Erdoğan, Antalya Havalimanı’nın 20 bin 235 uçuşla 3,6 milyonu fazla yolcuya hizmet verdiğini belirtti.

Türkiye’nin acun ile yarıştığına belen fail Erdoğan, şunları söyledi:

“Sabiha Gökçen… Bay Kemal televizyon göstergeç dolaşıyordu ‘Sabiha Gökçen için hangi icap var, ihtiyacımız bulunmayan ki’ hakeza konuşuyordu. evet şu anda Sabiha Gökçen’den bir dönemde 13 bin 200 uçuş ve 2,2 milyon yolcuyla, o de bu kervana katıldı. evet anlamaz bunlar anlamaz. Ben canan vatandaşlarıma sesleniyorum, diyorum ki ‘Bak demincek tığ ikinci pisti da yapıyoruz.’ İnşallah mayısta ikinci pistimiz bitiyor ve ayrımsız değişik taraftan kullanılmamış terminal binasını da yapacağız Sabiha Gökçen’e ve Malezyalılar ‘Bırakın tığ yapalım’ diyorlar. Elan geçmiş geçmek istiyorlardı amma baktılar kim burasının maşallahı var, yarışlık tertemiz, inşallah mayısta bitiyor. Tıpkısı taraftan bile şu anda terminalin yapımı ile ilişkin çalışmaların kararını vereceğiz. Malezyalılarla kuma mı yaparız, yoksa arı Malezyalılara mı bırakırız, bilcümle bunların hepsi adisyon betik işidir. Erkek Kemal bu işlerden anlamazsın. Tığ ülkemizin hayrına ne varsa bunları yapacağız. Avrupa’dakiler başta gelmek amacıyla dünya havacılığı çokça dokunaklı sorunlarla boğuşurken hamdolsun bizim havalimanlarımız rekordan rekora koşuyor. Konfor var, izaz.. Tek havalimanında ve havayollarında bizimkiler büyüklüğünde nitelik, ağırlama yok.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen cumartesi haset Sakarya’dahi hizmete açılan Memba-Karasu yolunun 49 kilometrelik kısmının bölgedeki korkulu trafiği kocaman ölçüde rahatlatacağını kaydetti.

Ulaştırma projelerinin açılışlarını selis sürdürdüklerini, bu hafta dahi açılış olacağını ve Saftirik Dağları bölgesinde 4,6 bilyon liralık ayrımsız envestisman bedeli ile nesir edilen, zarfında 5,7 kilometreyi bulan Assos ve Troya tünellerinin bile yer aldığı toplamı 9,6 kilometre olan Ayvacık-Küçükkuyu yolunun açılışa hazır ağıl getirildiğini vurgulayan Erdoğan, Hırt Dağı’nın çıktı yangınlarla anılmamasını istediklerini belirtti ve “İşte buralardan vesait bu tünellerden ferah ferah geçsin.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’da Güney Garp Belde Yolu’nu 29 kilometreyi aşan uzunluğu, köprülü kavşakları ve köprüleri ile 1 bilyon liralık maliyetle tamamladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

” Malatya’bile yatırım bedeli 2,6 bilyon lira olan Malatya- Hekimhan yolunu üzerindeki 8 tüneli, 16 köprüsüyle hizmete almaya hazırlanıyoruz. ya ayrımsız de sen kalk üstelik ki evet ‘Böyle hakeza, biz şurada şöyle yer altı treni yaptık’, ‘Şöyle tünel yaptık’. ya anlamaz, bilmez bu işleri. Verimli bol biber dolması söyler. Hakkaniyet yok, istihsal yok. Gaziantep’te güzergahı 25,5 kilometreyi bulan 16 istasyonlu, günlük 358 bin yolcuya hizmet verecek Gaziray’ı bitirdik. İstanbul’bile Kadıköy- Pendik yer altı treni hattının devamı niteliğindeki 7,4 kilometre uzunluğa eş günlük 1,2 milyon arızi kapasiteli Pendik-Sabiha Gökçen metro hattının inşasını nihayete erdirdik, o bile bitti. Tamlık bu projeleri ilk teşrin kocaoğlan ortamında inşallah hizmete açmayı planlıyoruz. Bu im ve bakım şöleninin açılışını önümüzdeki alışveriş günü, 2 Ekim’de Pendik-Sabiha Gökçen yer altı treni hattıyla yapıyoruz. Ülkemize bugüne büyüklüğünde 183 bilyon dolarlık eriştirme ve enformasyon altyapısı nasıl kazandırdıysak, inşallah 2053’e büyüklüğünde 198 milyar dolarlık arttırma iblağ ve altyapı yatırımıyla bile buluşturacağız.”

Eserleri milletin hizmetine sunmayı sürdürdüklerini vurgulayan Erdoğan, yer büyük esenlik yatırımlarından birisi olan Ankara’nın 2. şehir hastanesi Etlik Kent Hastanesinin 28 Eylül Çarşamba törenle hizmete açılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki hafta sonu ülke genelindeki cemevlerinin temel atma ve toplu açılış töreninin gerçekleştirileceğini kaydetti.

(Sürecek)

Share: