Ormanya’da abuhava değişikliği farkındalığı amacıyla “Çekelez Koşuları Doğa Şenliği”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince, iklim değişikliği üstüne farkındalık tasarlamak amacıyla Avrupa’nın genişlik iri tabii dirim parkı Ormanya’de “Çekelez Koşuları Natür Şenliği” düzenlendi.

“Koş, Eğlen, Koru” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Ormanya’da ıhlamur (350 metre), kayınbirader (600 metre), gürgen (1,5 kilometre) ve meşe (10 kilometre) isimli dokuz canlı parkurlar hazırlandı.

4-6 yaş, 6-10 gözyaşı, 10-15 gözyaşı, 15-18 gözyaşı ve 18 gözyaşı üstü kategorilerinde gerçekleştirilen yarışlara, 12 ilin beraberinde Fransa ve Avusturya’dan 1000 güç katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak’ın start vermesiyle başlayan koşularda mülevven görüntüler oluştu.

Şenlikte kollar da unutulmadı. Alana kurulan atölyelerde orman konuşma, ten kolye yapımı, sincap yuvası yapımı, parakord bileklik yapımı, meşe palamudu ekimi, atıksız piknik ve doğanın şefleri kabilinden etkinliklere katılan kollar, kuş, böcek ve vejetasyon gözlemi kabil aktiviteleri birlikte deneyimledi.

Büyükşehir Belediyesi Turizm ve Saf Yaşam Alanları Yazıhane Müdürü Ömer Bahadır Özyılmaz, AA muhabirine, Avrupa’nın yer iri saf yaşam parkında “çekelez koşuları”nın ilkini gerçekleştirdiklerini belirterek, amaçlarının “ormanda nitelikli ara bittabi geçirilir, koşulur, kuş, nebat gözlemi elbette yapılır evet da başka etkinlikler elbet yapılır?” mesajı vermek olduğunu aktardı.

Bu sene iklim değişikliğine özen sarmak için koşulduğunu nâkil Özyılmaz, çevrim boyu alanda atölyeler düzenleyerek ziyaretçilere değişik deneyimler yaşatmayı hedeflediklerini kaydetti.

Özyılmaz, “Şenliği sonbaharda ağaçların, çiçeklerin yapraklarının kızıllaştığı döneme denk getirdik. Müthiş atmosferde, takatli yerey şartlarında avantür komple parkurlar hazırladık. Bu yıl 1000 vasıta alabildik. 12 farklı şehirden, Fransa’dan, Avusturya’dan katılımcılar üstelik alanda bulunuyor.” dedi.

Share: