Olasılı Bingöl depremi üzere kentte kurumlar harekete geçti! 8 ülke risk altında

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin hissedildiği Bingöl’de, Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Bingöl Belediyesi ve yapı denetleme firmalarıyla Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği tarafından, riskli yapılarda denetim başlatıldı. Ekipler, kentteki yapıların, olası Bingöl depremine karşı ne büyüklüğünde mücehhez olduğunun tespiti amacıyla binalarda çalışmalarını yürütüyor. Çalışmanın arkası sıra riskli yapıların envanteri çıkarılacak.

“YENİ TEDBİRLER ALMAMIZ GEREKİYOR”

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra 70 şahsiyet ustalık ekiple çalışmaya başladıklarını, şehir merkezi ve ilçelerde kapsamlı tetkik yürütüldüğünü söyledi. Arıkan, Bingöl’de yapıların riziko analizleriyle yıkılması müstelzim ya birlikte yıkılabilecek alanların tespit edilmesi gerektiğini belirterek, “Bu depremden sonra yoz balaban aynı ibret çıkarmamız lazım. Bakir tedbirler almamız gerekiyor. Sonuç zamanlarda ilimizde depremle ilişik çokça bati tembihler yapılmaktadır. Özellikle yer sarsıntısı uzmanları ve akademisyenlerin Bingöl ve çevresinde tıpkısı sarsıntı ihtimalini gündeme getirmeleri üzerine bizim üstelik kurumlar ve vatandaş yerine yapmamız gereken icraat var. Özellikle kurumlarımız noktasında eski bina stokumuzun incelenmesi, alelhusus riskli olan yapıların hem envanterinin çıkarılması hem üstelik bu anlamda Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz ve çatı denetleme firmalarıyla alay malay bu riskli yapıların riziko analizlerini yaparak, yıkılması müstelzim ya de yıkılabilecek bilcümle alanları belirleme etmemiz gerekiyor. ” dedi.

“BİNGÖL’Ü İNŞALLAH MECMU HAZIR AYLA GETİRECEĞİZ”

Arıkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ister merkezde gerekse kırsalda çalışmalarımızı başlattık. İnşallah mümasil zamanda bu analizleri, bu tespitleri yapıp vatandaşımızın birlikte nasıl akım edeceği üzerine bir manipülasyon ve bilgilendirmemiz olacaktır. Bundan sonrası için riskli olan binaların yıkılması ve bununla ilgilendiren yapılacak çalışmalar, hele bakanlığımızın elbette tıpkısı bindi vereceği ve bu konuda pekâlâ ayrımsız yönlendirme yapacağıyla ait haddinden fazla mefret icraat başlatacağız. Deprem öncesi ve deprem sonrası bir gösteri planlama hazırlığımız var. Alelhusus bu konuda ait kurumlarla yeni kere haritası belirleyeceğiz. Taharri kurtarma ekiplerinin sahada çok henüz donanımlı arkaç gelmesi ve aynı namına artışın gösterilmesi, amma velakin zelzele ajanda ve sonrasında, hem atıf hem koordinasyonun yapılması hem dahi hele barınmayla ve taşımalık kentlerin kurulmasıyla ilgili açık çaplı iş başlattık. Vatandaşlarımız bu konuda belediyemize ve ilgili kurumlara güvensinler. İnşallah sunma mebzul yardımlaşma ve el birliği örneğini dahi burada sergileyeceğiz. Olası aynı depreme çokça elan hazırlıklı kendisine, öncesi ve sonrasına hazır Bingöl’ü inşallah bilcümle amade ağil getireceğiz”

“361 YAPIDAN 165’İ AĞIR HASARLI”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bingöl Idarehane Başkanı ve İnşaat Mühendisi Emre Bulşu, Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerin peşi sıra kentte riskli yapılarla ilişkin say başlattıklarını ifade ederek, “Depremler 11 ilimizde ağırbaşlı hasarlara sebep olup, ölümlere bozukluk olmuştur. Bingöl de bu depremlerden etkilenmiştir. Odamızın da ortamında bulunduğu heyetle hasar çalışmalarına başladık, 21 Şubat’a büyüklüğünde 361 yapımız incelendi. İncelemelerde 165 yavaş hasar ve 3 yıkık tayin edildi.” dedi.

“OLASI BİR BİNGÖL DEPREMİNDE 8 İL RİSK ALTINDA”

Bingöl’ün riskli ayrımsız bölgede olduğunu tamlayan Bulşu, “İlimiz, Anadolu, Şarki Rum ve Kuzeydoğu Anadolu fay hattının kesişme noktasında olduğu ve meydan bilimcilerinin ısrarla üstünde durduğu genişlik riskli alanlarında düzlük almaktadır. Bu sebeple beklenen Bingöl depreminde başta Bingöl şekil oluşmak üzere Tunceli, Erzincan, Erzurum, Muş, Diyarbakır, Elazığ ve Bitlis bu depremden etkilenecek illerimiz arasındadır. 2003 depreminden önceki yapılan yapılarımızdan vira etmek amacıyla ilin bilcümle geneline yayılacak şekilde bina envanteri çıkartacağız. 2003 yılında yapılanlar lazım çipo, lüzumlu beton, gerekse ustalık anlamında yetersizliğinden ortalık riskli yapılar ortada meydan almaktadır. Bunlar dahi ilimizin kısaca yüzde 25’ini oluşturan yapılardır. Çalışmamızla yapı stokunun belirlenmesiyle alay malay ilimizde malumat ve tekniğin referansıyla ilişkin gurur ve kuruluşlarla gelişigüzel ilimiz için gösteri planları hazırlayıp çalışmalara başlamış bulunmaktayız.” ifadelerini kullandı

Share: