MEB, sarsıntı çadırlarının Bursa’da imlek basılarak hoşgörüsüz gönderildiği iddialarının makul olmadığını bildirdi

Milli Terbiye Bakanlığı (MEB), yer sarsıntısı bölgesinden satın alınan çadırların Bursa’ya getirilerek üzerine logo basıldığı ve yeniden bölgeye gönderildiğine ilgilendiren iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

Bakanlık tarafından, bazı basın işaret organlarında vadi düz iddialara ilişkin mukayyet izah yapıldı.

Söz konusu iddialarla ilgilendiren şikayetler Bakanlığa ulaştıktan sonra konunun incelenmesi için müfettiş görevlendirildiği ve konunun hassasiyetine dayanarak şeffaflık ilkesi gereği sormaca başlatıldığı bilgisinin kamuoyu ile paylaşıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bakanlığımıza ulaşan herhangi bir soy şikayet ve tez etraflı yerine araştırılmaktadır. Bu süreçte Bursa’da anket üzere görevlendirilen müfettişlerimizin yaptığı tahkikatta bahis konusu iddiaların tıraşçı olduğu belirleme edilmiştir. Bu süreçte benzeri sendika tarafından kanıta dayalı olmadan ortaya atılmış iddia ve içtimai iletişim araçları dedikodusu ile depremzedeler için canla başla etkin, gecesini gündüzüne katarak üreten ve hareket yaralarını sarmaya çalışan iz liselerinin sarıklı, öğrenci ve yöneticilerine müteveccih tıpkı karalama kampanyası yürütülmektedir. Öğretmen ve öğrencilerin özverili çalışmaları ve verdikleri emekler karşılığında, esassız ve maksatlı iddialara maruz kalmaları serencam rütbe üzücüdür. On Paralık kimsenin bu özveren ve içten gayrete uğursuz sürmesine, süreci aynı müsvedde kampanyası ve onur suikastına dönüştürülmesine katiyen müsaade verilmeyecektir. Hiçbir somut delile eften püften iddialarla terbiye kurumlarımıza yönelik karalama kampanyası yürütenler için muktezi yasalı prosedür başlatılmıştır.”

Share: