Kilogram çevirmek amacıyla başladığı sporda şimdi milli takımı hedefliyor

– Kilogram çevirmek için başladığı sporda demin milli takımı hedefliyor

Daha 4 mahiye tıpkısı sporcuyken, Türkiye ikincisi oldu

KOCAELİ – Kocaeli’dahi işlek 12 yaşındaki Ecrin Ergül, kilogram yüklemek üzere başladığı Muay Thai’dahi henüz 4 maaş ayrımsız sporcuyken, katıldığı şampiyonada Türkiye ikincisi oldu.

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde hayat dolu 12 yaşındaki Ecrin Ergül, fazla kilolarından illet duyarak spora başlayıp kilogram çevirmek istedi. Bu düşünceyle amcası Hüsamettin Ergül’ün başkanlığını yaptığı Darıca Belediyesi Eğitim Bilimi ve Spor Kulübü’ne yazılan dinç kız, burada muay thai branşında yetişek görmeye başladı. Ant içerisinde antrenmanlara geldikçe kilogram veren Ecrin Ergül, sporu da sevmeye başladı. Elan 4 aylık bire bir sporcuyken Türkiye şampiyonasına katılarak çabalamak isteyen gailesiz kız, turnuvada çıktığı 3 müsabakadan 2’sini kazandı. Final maçında ise benek farkıyla kaybeden Ergül, Türkiye ikincisi oldu. Tüvana kız demincek ise çıktı çalışıp milli takıma girerek, ay-bariz bayrağı Avrupa ve dünya şampiyonalarında katakulli etmeyi hedefliyor.

Ecrin Ergül: “Hedeflerim doğrultusunda haddinden fazla çalışıyorum”

Spora başladıktan bilahare kendisine olan özgüveninin arttığını söyleyen Ecrin Ergül, “Kilo atfetmek için bu spora başladım. Vahim şekilde idman yaparak bu sporu imdi sevdim. Bu yüzden müsabakalara süzülmek istedim. Henüz 4 mahiye benzeri sporcuyken Türkiye şampiyonasına çıktım. Burada 3 müsabakaya çıktım. 2’sini kazandım amma final maçını kaybettim. Türkiye ikincisi oldum. İleride milli sporcu koyulmak, milli takım ile ülkemi tayin etmek istiyorum. Bu hedeflerim doğrultusunda çok çalışıyorum, kırıcı antrenmanlar yapmaya başladım. Bu spora başladıktan sonra özgüvenim henüz birlikte arttı. Itiyat ilişkilerim elan aşkın güçlendi. Müsabakalara çıktığım ant arkadaşlarım bazen beni izlemeye geliyorlar. Uygun oldukları antlaşma antrenmanlarıma birlikte geliyorlar. Ne kol olursa olsun, herkesin spor yapmasını öneriyorum. Bana bu imkanları sağlayıcı öncelikle Darıca Şehremaneti Başkanımız Utkulu Bıyık’a, sonrasında ise Darıca Belediyesi Terbiye ve Spor Kulübü Başkanımız Hüsamettin Ergül’e teşekkür ederim” dedi.

Hüsamettin Ergül: “Ülkemizi, bayrağımızı baziçe eden bire bir pakt haline geldi”

Darıca Belediyesi Yetişek ve Spor Kulübü’nün, kaza halkının spor anlamında temas isteğini karşılayabildiğini nâkil kulüp başkanı ve benzeri zamanda Ecrin Ergül’ün amcası Hüsamettin Ergül, “Darıca Belediyesi Eğitim Bilimi ve Spor Kulübü, 2 branşta başlayan ve Muzaffer Bıyık başkanımızla gelişigüzel 13 branşa sâdır, bin 200 lisanslı sporcusu olan, 60 milli sporcuya ulaşan ve pakt antrenörlerimizin neredeyse tamamının milli takımlarda fariza yaptığı, Eray Şamdan kabil, Oğuzhan Bonkör üzere, Samet Sim gibi, Derviş Dikişçi kabilinden bir nice milli sporcumuzla hem Darıca’mızı hem ülkemizi, bayrağımızı oyun eden ayrımsız pakt haline geldi. Kulübümüz başladığı günden beri çıtasını bilcümle yükselten, hedefleri olan ve hoşur Darıca halkının tamlık branşlarda cemi isteklerine cevap verebilen tıpkısı kulüp haline geldi. Kulübümüzün altyapısında yetişen sporcular, şu an ülkemizi mandepsi ediyor. Darıca bu anlamda süfli haddinden fazla bahtlı. Gençlerimizi spor yapmaya nida ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Gelecekte çokça gani olacağını dahi düşünüyorum”

Yeğeni Ecrin Ergül’ün gelecekte çok ferah bire bir sportmen olacağını düşündüğünü vurgulayan Hüsamettin Ergül, “Tığ sporun zarfında büyüdüğümüz amacıyla anlaşılan etkilendi. Esasta biraz kilosuyla ilgilendiren problemi vardı amma buraya, antrenmanlara geldiğinde ortamı çokça sevdi. Hakeza benzeri yeteneğinin olduğunu biz de gördük. Şampiyonada Türkiye ikincisi oldu. Ben gelecekte çok gür olacağını de düşünüyorum. İnşallah beklediğimiz üzere üstelik olacak. Kadınlar bittabi kim bu sporları yapabilirler. Çokça da başarılılar. Kadınlar adi disiplinli de çalışıyorlar. Bizim Türk insanımızın cenkçi bire bir ruhu var. Ihtimal dahi sükse buradan geliyor, genlerimizden geliyor” ifadelerini kullandı.

Share: