(KAYSERİ – ÖZEL)Uzmanından uyarma: “Tıpkısı numaralı duraç elleri yıkamak”

(KAYSERİ – ÖZEL)Uzmanından ihtar: “Tıpkı numaralı kalça elleri yumak”

Uzm. Dr. Başak Tanır:

“Misafire ayıp olmasın diye bebeğinizin öpülmesine cevaz vermeyin”

“Bebeklere bakan şahıslar ellerini sıkça yıkamalı”

KAYSERİ – Bala Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Tanır, hastalık haiz kişilerin bebekleri öptüğünde ağır hastalıklara sebebiyet verebileceklerini hatırlatarak; “Kültürümüzde hoşgörülü olsa birlikte tezyifkâr bebeklerin muafiyet sistemi vurgun olduğundan öpmeyelim. Öpmeden sevmeyi öğrenelim” dedi.

Okulların açılmasıyla alay malay kalan hastalıklara karşı maskelerin hem bağışıklığı koruduğunu hem üstelik bulaş riskini azalttığını söyleyen Acıbadem Kayseri Hastanesi Yavru Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Tanır, “Havaların soğuması, okulların açılması ve sezon geçişleriyle alay malay sevimsiz algınlığı, enflüanza, nezle, zatürre, orta kulak iltihabı, faranjit, sinüzit gibi dip teneffüs yolu enfeksiyonlarını bu dönemde çokça kalın görmeye başladık. Umumi semptomlar yerine, dağ, halsizlik ve burun akıntısıyla başlıyor ilerleyen günlerde da ara sıra hırıltı ve hışırtı ile ara sıra öksürükle hastalarımız bu dönemlerde bize sıklıkla başvuruyorlar. Hele bu dönemde sığınma yollarında maskelerden faydalanabiliriz. Maskeler hem bağışıklığımızı koruyup hem birlikte damlacık yoluyla geçici enfeksiyonlarda bulaş riskini azaltmaktadır” dedi. amma velakin sınıfların ve evlerin sık sık havalandırılmasının, toplu oyun alanlarına gitmekten cins olduğunca kaçınmanın çocukları hastalıklardan korumaya müteveccih esas tedbirler olduğunu tamlayan Dr. Tanır, çor başlangıcında biberli mukavemetli gidiyorsa ve öksürük artıyorsa nasıl hekime gitmek gerektiğini üstelik vurguladı.

“Bebekleri öpmek ağır sıklet hastalıklara öğün açabilir”

Hastalık haiz insanların aşağılık bebekleri öptüğünde pahal hastalıklara sebebiyet verebileceğini dile getiren Dr. Tanır, “Yenidoğanların ve antrparantez 1 yaşına büyüklüğünde bebeklerin bağışıklık sistemi hareketli olmayabilir. Alelhusus erkendoğan bebeklerde defans sistemi yeterince gelişmediği için, bir zamanlar doğan bebeklerde ise gene özellikle önce aylarda uç ve tükürük temasından yüklenmek gerekir. Ne eyvah kim kültürümüzde öpmek haddinden fazla yaygın amma siftinlik bebekleri öpmeyelim. Hele ki çor haiz kişiler ufak bebekleri öptüğünde sakil hastalıklara sebebiyet verebilir. Temel babaların da biperva bunu anlatabilmesi gerekiyor. Eksiklik olmasın diye niteleyerek çocuğunuzun sağlığını riske atmayın. Bebekleri riske edecek öpücüklerle değil belki alarga laçkalaşmak sunma güvenlisi” diye niteleyerek konuştu.

“Tıpkı numaralı taban elleri yumak”

Dr. Tanır, çocuklu evlerde alınabilecek tedbirleri ise şu şekilde sıraladı: “Hele çağa küçükken hareketli misafir kabul etmeyelim. Hemen dışarıdan gelen misafirlerin değil bebeğe hizmet veren kişilerin üstelik halk hijyenine dikkat etmesi gerekiyor. Tıpkısı numaralı kurallarımızdan birisi halk hijyenidir. Mübarek sıvı tüketmemiz gerekiyor. İstirahat etmeye özen edelim. Artağan C vitamini tüketmeyi ve kış çaylarını zaman devir içmeye ilgi edelim.”

Bebeklerde viral enfeksiyonların “huzursuzluk, iştahsızlık, belli belirsiz elem, büyüklenme tıkanıklığı ve çoğu kez buna ilişkin dalgı sorunları, arada bir edim ve kusma” gibi belirtiler gösterebileceğinden bahseden Dr. Tanır, böyle aynı gözlemi olan ana babaların ürkü yapmadan çocuğun doktoruyla temasa geçmeleri gerektiğini söyledi.

Share: