İlk misil 12 Aralık’ta başlıyor: Karslı turizmciler Turistik Maşrık Ekspresini bekliyor

İlk sefer 12 Aralık’ta başlıyor: Karslı turizmciler Turistik Şarki Ekspresini bekliyor

KARS – Karslı turizmciler 12 Ara 2022 tarihinde seferlerine başlayacak olan Turistik Şark Ekspresi’ni bekliyor.

Biletlerinin balaban çoğunluğu gezi acenteleri tarafından satılan Turistik Doğu Ekspresi tehlikeli ilişki görüyor. Yaşama başı bin 300 teklik olan biletlerin çoğunluğu gezi acenteleri vasıtasıyla satıldı.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, Kars’ın Turistik Doğu Ekspresi ile şanlı benzeri turizm ivmesi kazandığını belirtti.

Özer, 2023 yılı kış sezonunda 300 binin üzerinde gezmen ağırlamayı hedeflediklerini söyledi.

“Bölgede turizm heyecanı var”

Doğu Ekspresi’nin seferlerinin devem ettiğini, turizmciler yerine Turist Doğu Ekspresi seferlerinin biran önceki başlamasını istediklerini anlatım fail Başkan Halit Özer, “Ülkemizde serencam zamanlarda Kars, Şarki Ekspresi ile tıpkısı turizm ivmesi yakaladı. Bu deniz temas yıl daha birlikte aratarak gidiyor. Dolayısıyla Şarki Ekspresi ve Turistik Şark Ekspresi ikiye bölündü. Turistik Maşrık Ekspresi bundan sonra turizm amaçlı seyahat sunarken, Gün Doğusu Ekspresi alışılagelen seferlerine bitmeme ediyor. Şark Ekspresi ilimize herhangi bir çevrim yolculuk eden bire bir katar seferi, Turistik Gün Doğusu Ekspresi ise elden şita aylarında haftanın 3 haset Ankara’dan debi ederek Kars’a mevrut trenimiz, çokluk güzeşte yıla gereğince bu sene 2 katına intişar, bölgede iri tıpkısı turizm heyecanı var” dedi.

“Biletler bin 300 liraya satılıyor”

Hep 6 vagon yerine seferlerini işleyen Turistik Şarki Ekspresi’nin 5 vagonun gezi acenteleri eliyle satıldığını, 1 vagonun ise biletlerinin TCDD eliyle satıldığını hatırlatan Özer, “Şarki Ekspresi bilet satışlarını yine internet üzerinden, TCDD’nin bilet as sitelerinden alabiliyorlar. Turistik Şarki Ekspresi’nin dahi vagonlarının aynı kısmını esasen internet sitelerinden, bazılarını birlikte dolaşma niteliği kapsamında seyehat acentelerinden alabiliyorlar. Turistik Gün Doğusu Ekspresi’nin sevimli başı bilet fiyatı bin 300 liralık, Doğu Ekspresi’nin ise 270 liradan satılıyor” diye niteleyerek konuştu.

“İlk kez 12 Çatlak’ta”

Turistik Gün Doğusu Ekspresi’nin önceki seferina 12 Boşluk 2022 tarihinde Ankara’dan başlayacağına ilgi çeken Başbuğ Halit Özer, “2022-2023 şita sezonuyla ilgili Turistik Şarki Ekspresi 12 Ara 2022 tarihinde önceki seferine başlayacak. Bizim burada beklentimiz düşünce er yağmasıyla gelişigüzel katar seferlerinin birlikte er başlaması, tabii kesim bunu heyecanla bekliyor. Kars ve toprak turizmcilerinin beklentisi daha çok âdem izaz etmek ve insanlara yeme, içmece ve transfer anlamında henüz birinci sınıf hizmet isnat etmek, Kars’ta otel sayısı 7’lerde iken, bu nüsha 40’ın üzerine bundan sonra. İlimize mevrut adam sayısı 30-40 binlerde iken bu suret 200 bini aştı. Imge ediyoruz 2023 kış sezonu sonrasında 300 binin üstünde gezmen ağırlamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan yolculuk acenteleri tarafından satılan biletleri satışa çıkan Gezici Gün Doğusu Ekspresi’nin biletlerinin çoğunluğu satıldı.

Karslı turizmciler 12 Ara’ta Turistik Şarki Ekspresi Kars Şimendifer Garı’nda coşkuyla karşılamanın planlarını yapıyor.

Share: