HDP Grup Başkanvekili Beştaş, gündemi değerlendirdi Açıklaması

HDP Takım Başkanvekili Meral Müşavere Beştaş, basın, sosyal iletişim araçları ve internet haberciliğiyle ilişik düzenlemeye ait, “Basını nefessiz salıverme, ilzam yasası.” dedi.

Beştaş, Divan’te düzenlediği basın toplantısında, HDP Iğdır Milletvekilli Sevgili Eksik’in, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yapılan yürüyüşte “lince maruz kaldığını” müstakbel sürdü.

Olayla ait polis güçleri kamerası görüntüleri ve MOBESE kayıtlarının verilmesini talip Beştaş, “Bibi yegâne bire bir polis üzerine soruşturma, tevkif bulunmayan. Kameralar yok, biz suçlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Beştaş, Meclis Umumi Kurulunda görüşmeleri süren Basın Kanunu ile Gâh Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’ni, “ucube” yerine nitelendirerek, “Sıkı Denetim yasası devam ettiriliyor. Tek yönüyle elle tutulur aynı yanı yok. Basını nefessiz salıverme yasası, ilzam yasası. Bu yasayı halktan gerçekleri, yolsuzlukları, rüşvetleri, dolandırıcılıkları, üçer insanoğlu maaşları fasletmek üzere getirdiler.” görüşünü savundu.

-“Alevileri halk bilimsel ayrımsız ahali oyunu ekibi kabil ele alıyorlar”

Beştaş, ekonomiye ilgilendiren düzenlemeleri dahi içeren Dirimsel Vergisi Kanunu ile Gâh Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Uymazlık Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni bile değerlendirdi.

Yasa teklifiyle, icralık olan vatandaşın 2 bin lira borcunun silinmesinin müjde olarak aktarıldığını tamlayan Beştaş, “Tallahi ben utandım okurken. Utanması gerekenler yerine ego utandım. 2 bin liralık borcu var diye icralık reşit yurttaş, ‘bunu affediyorum’ diyerek erim veriyor.” şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi-Bektaşi Firez ve Cemevi Başkanlığının kurulacağını anımsatan Beştaş, “Alevi çalıştayları yapanlar, günlerce tartışmalar yapılmamış kabilinden, Alevileri halk bilimsel tıpkı el oyunu ekibi kadar ele alıyorlar. Bu akide topluluğu. Kültür ve Turizm Bakanlığında tıpkı başkanlıkla kaşkariko edilmesi, müjde kendisine veriliyor. İnanılmaz ayrımsız şey. Iri bir yanlışlık, taşlama.” değerlendirmesinde bulundu.

Eski Bakanlardan Maksat Karayalçın’ın katıldığı benzeri yayında “Bizim HDP ile birlikte olmamız gerekiyordu. Altılı Ganyan masadan ayrı olarak HDP ile birlikteliğimiz sürüyor.” sözlerinin sorulması konusunda Beştaş, “Bizim Düzentileme ve Özgürlük İttifakı dışında tek parti ile birlikteliğimiz, ittifakımız, bu konuda anlaşmamız bulunmayan. Biz hep partilerle zamanı geldiğinde, gerekseme olduğunda görüşürüz. Bu intihap odaklı ayrımsız ülfet değil.” dedi.

Share: