Gaseyan ve hatır ağrısı şikayetiyle doktora giden çocuğun karnından telefon şarj kablosu artık

Kusma ve us ağrısı şikayetiyle doktora giden çocuğun karnından telefon yükleme kablosu bundan sonra

Çocuk hastanın karnında sâdır profesörü de şaşırttı

Prof. Dr. Doğan, “Bu tür vakalarla çok karşılaşıyoruz fakat böyle tıpkısı kablo yutan tutkun ile ilk defa karşılaşıyoruz”

ELAZIĞ Elazığ’bile gaseyan ve us ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran 15 yaşındaki bir çocuğun karnından sâdır telefon yükleme kablosu, görenleri hayrete düşürdü.

Diyarbakır’bile 15 yaşındaki Y.K’yı ailesi kusma ve kanı ağrısı şikayetiyle hastaneye götürdü. Hastanede yapılan tetkikler sonucunda çocuğun karnında yabancı aynı cisim olduğu belirleme edildi. Yavru, bölgede biricik olan Fırat Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Tagaddi Bölümüne atıf edildi. Burada de araştırı ve dolay kontroller sonrası karnında tahminî 1 metre uzunluğunda budaklı yükleme kablosu ve sargaç toka olduğu belirlenen 15 yaşındaki çocuğun tedavisine başlandı. Sindirim Bilimi Hepatoloji ve Tagaddi Bilgi Dalı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Doğan ve ekibi tarafından yapılan endoskopik ameliyat sonucu Y.K.’nın karnında bulunan telefon yükleme kablosu ve toka çıkarıldı. Kablonun düğümlü olduğunu ve mufassal bağırsağa dolandığı amacıyla zorlandıkları tamlayan Prof. Dr. Doğan, muvaffakiyetli sabık cerrahi müdahale sonrası hastayı taburcu ettiklerini ancak ilk kez böyle bir vaka ile karşılaştıklarını kaydetti.

Sökel hakkında hikmet veren Prof. Dr. Yaşar Doğan, “Tutkun bize Diyarbakır’dan geldi. Orada yapılan incelemesinde karnında benzeri kablo yuttuğu ifade edildi. Oradaki doktor arkadaşlarımız bizi aradı. Tığ bile hastayı gerekli olan işlemleri fayrap etmek için çağırdık. Pestil geldikten ve hazırlığı yapıldıktan bilahare endoskopik işlemle lüzumlu olan müdahaleyi yaptık ve görüldüğü için kablo ile yanındaki saç tokasıyla gelişigüzel çıkardık. İşlemden sonra hastada gelişigüzel problem gelişmedi ve hastayı dosdoğru tıpkı şekilde gönderdik” dedi.

“Hakeza bire bir kablo yutan sökel ile ilk defa karşılaşıyoruz”

İlk nöbet şarj kablosu yutan bire bir fenomen ile karşılaştıklarını dile getiren Prof. Dr. Doğan, ” Hastalanmış bize gelmeden ilk kusma ve beyin ağrısı yakınmasıyla Diyarbakır’dahi hastaneye başvurmuş. Yapılan incelme neticesinde hakeza bir durumla karşılaşınca bize gönderilmiş ayrımsız hastaydı. Kablonun siyah kalite almasının nedeni, göden asidi ile uzun süre bağlanak olmasında çevre tıpkısı kalite değişikliğine yakalanmış. Bu tür vakalarla haddinden fazla karşılaşıyoruz fakat hakeza bire bir kablo yutan hasta ile ilk defa karşılaşıyoruz. Dolayısıyla bize enteresan mevrut hastaydı. Düpedüz biz de muamele yaparken az buçuk zorlandık. Zira kablonun tıpkısı kısmı teferruatlı bağırsağa girmişti ve kabloda düğümlenme vardı. Bu düğümlenme olduğundan dünya bağırsakla yapışıklık meydana getirmişti. Onu çıkarırken biraz zorlandık amma tart esnasından seçkin karışıklık gelişmedi” diyerek konuştu.

Share: