Fiyatı piyasaya göre ucuz amma alıcısı yok denecek büyüklüğünde az

Sivas El Terbiye Merkezi’nde kadınların elinde şekil bulan deri çantalar, piyasaya göre oldukça kötümser satışa sunulsa üstelik almaç bulamıyor.

Sivas Ahali Yetişek Merkezi’nde kâin cilt işlemeciliği kursunda kadınlar derilere kalıp veriyor. Alınan deriler merkez çıkarıldıktan sonradan şekillendiriliyor, boyanıp dikiliyor. Kadınların elinde çekiçlerle motifler verilen deriler birbirinden iyice çanta, kemer, perforaj ve panolara dönüşüyor. Elde edilen mahsulat ise piyasaya göre berenarı ucuza satışa sunuluyor. Piyasada yaklaşık 3 bin liralık olan kap çantalar merkezde yaklaşık bin liraya satılıyor. El sanatları öğretmeni Meral Menteşeli, işlemin zorluğuna bakarak fiyatların değiştiğini rapor etti. Menteşeli, deri işleri yaptıklarını söyleyerek, “Deri kursumuzda çanta, kemer, giysi, çıkarmak, safiha ve pano gibi her tür ten işleri yapıyoruz. Tığ idmansız deriyi alıyoruz. Daha sonra eşkal çıkararak kesiyoruz. Şekillendiriyoruz, boyuyoruz ve dikiyoruz. Derilerimizi kimi vakit şehir dışından, bazı bazı üstelik buradaki malzemecilerimizden alıyoruz. Kursiyer ayrımsız çanta için kısaca 1 hafta uğraşıyor. Çantamıza kraft yapabiliyoruz, üçkâğıt yapabiliyoruz. Oyma ve boyama tekniğimiz var. Isıtarak şekillendirme tekniğimiz var” dedi.

“Haddinden Fazla çok eş yapamıyoruz”

Menteşeli, haddinden fazla çok as yapamadıklarına değinerek, “Epey bir şehirde olduğumuz amacıyla çok fazla as yapamıyoruz. Ama genel ağ aracılığıyla evet da etrafımıza duyurabildiğimiz kadarıyla as yapabiliyoruz. Eş aşamasını çok genişletemedik. Dışarda satılan ten ürünlerden tek farkı yok. Haddinden Fazla ucuza ürünlerimizi satıyoruz amma sesimizi duyuramadık. Fiyatlar 500 teklik ile bin lira beyninde değişiyor. Büyüklüğüne bakarak, şekline göre, yapılan işlemin zorluğuna göre fiyat değişiyor. Burada bin liraya sattığımız çanta dışarda 3 bin liraya satılıyor” ifadelerini kullandı.

“Haddinden Fazla bayıla bayıla yapıyoruz”

Deri işlemeciliği kursu öğrencisi Mısır Yasemini Kip, kap işlemeciliğini isteyerek yaptığını belirterek, “Haftanın 5 haset buradayız. Çok istekle yapıyoruz. Tıpkı kez başladığımız antlaşma devamını temas sene istiyoruz. Cüzdanlar, çantalar, yelekler, tablolar ve masklar yaptım. Hem bergüzar yapıyorum hem de satabilirsem çevremdekilere satmaya çalışıyorum. Ev bütçesine katkıda bulunmaya çalışıyorum” diyerek konuştu.

Ten işlemeciliği kursu öğrencisi Hatice Yüksel ise ürünlerin ahali işçiliği olduğunu belirterek, zorluklarının bile olduğunu söyledi. – SİVAS

Share: