Yardımcı gündem haberleri… Sivaslı Ekinci: 300 Dönüm Yerim Var, Ekemedim

CHP milletvekilleri, Sivas’ın Zara ilçesine mecbur Tuzlagözü köyünde çiftçilerin sorunlarını dinledi. Bir çiftçi, “Geçen yıl ben mazotun ve gübrenin tonunu 6 bin liraya aldım, şu anda gübrenin tonu 20 bin teklik, süt 27 bin teklik olmuş. 300 dönüm yerim var, ekemedim” diye dert yandı.

CHP İstanbul Saylav Yüksel Mansur Kılınç, Bursa Mebus Yüksel Özkan ve Antalya Mebus Gösterişli Osman Budak, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’yla gelişigüzel geldikleri Zara’nın Tuzlagözü köyünde evvel çiftçilerle dertleşti.

Tuzlagözü’nde rençperlik eden aynı yurttaş, CHP milletvekillerine, “Son 3-4 yıldaki kabil aynı madde görmedim. Şimdi bazı kesimler diyor ki ‘Bu sene kar ettik’. Güzeşte tıpkı arkadaşa gittim dedim ki ‘Bu seneyi bundan sonra arayacağız’. Sebep? Güzeşte yıl ego mazotun ve gübrenin tonunu 6 bin liraya aldım?  Şu anda gübrenin tonu 20 bin teklik, mazot 27 bin liralık ergin. 300 dönüm yerim var, ekemedim” dedi.

Yüksel Mansur Kılınç’ın “Elbet olacak” sorusuna rençper, “İnşallah ongun olacak. Bu sizin üzere, bizim için, ansız amacıyla, esnaf için, rençper amacıyla… Geçen sene bu zamanlar 150 bin liralık olan bir traktör, şu anda 500 bin lira. tek dümbelek de traktör alamaz. Kefil bulamaz. Kültür Bankası bu traktörü 5 almanak emniyet ile veriyor. Ödeme imkanı namevcut” yanıtını verdi.

Başka bir vatandaş ise “Kâffesi viran. Kimse ‘ayranım ekşi’ demez amma tığ yaşıyoruz burada, görüyoruz hepsini” diye konuştu.

Kılınç’ın Zara halkının siyasete ilgilendiren düşüncelerini sorması üstüne vatandaş, “Demincek bazı ittifak odaklanmış oraya. Onlara bir husus demiyoruz amma arkadaşın dediği kabil zaman haddinden fazla. Buna emniyetli olun. Konuştuğumuz arkadaşlarımız var, beklenmeyen” dedi.

Share: