Fırıncıların rekabeti savmak fiyatını 2,75 TL’ye düşürdü

Fırıncıların rekabeti ekmek fiyatını 2,75 TL’ye düşürdü

ÇANKIRI – Çankırı’da fırıncılar beyninde yaşanan rekabet sebebiyle ara sıra bakkal ve fırınlarda ekmeğe iskonto yapılarak, 200 gramı 2,75 TL’ye satılmaya başlandı.

Çankırı’da yapılan zam ile 210 gram ekmeğin karşılık 5 TL’ye yükseltilmişti. İlde 3,75 TL’den satılan 200 gram ekmeğe ise fırıncılar arasında yaşanan rekabet sonrasında kâh market ve fırınlarda iskonto geldi. 2,75’TL’den satılmaya başlayan savsaklamak vatandaşın yüzünü güldürürken fırıncılar ise durumdan şikayet etti. Şehir genelinde çok sayıda savmak fırının olması ve bir nice fırının sağlıklı olmayan ortamlarda savsaklamak üretmesinin nahak benzeri rakiplik oluşturduğunu belirten işletmeciler, fırınların elan bitli tıpkısı şekilde denetlenmesi gerektiğini söyledi.

“200 gram ekmeği 3,75 TL’den satılması gerekirken 2,75, 3 TL üzere fiyatlardan satıyorlar”

Çankırı’da savmak üretimi yapan Adnan Kuşçu, “Çankırı’da fırınlardaki haksız rekabetin sebebi bazen fırınların hıfzıssıhha şartlarını sağlanmayan ortamlarda üretim yapması. Üretmiş oldukları ekmekleri bakkal ve marketlerde 200 gram ekmeği 3,75 TL’den satılması gerekirken 2,75, 3 TL kabil fiyatlardan satıyorlar. Bunun yanı sıra, pazardaki müşterisini yenilgi korkusu ile bakkal ve marketlerden daha fazla aşari almaktadırlar. Bakkalların bu fırınlardan sunulan ıskonto bedelini dilek etmesi ile müşterisini ütülmek zorunda dikilmek istemeyen fırınlar mecburi kalmaktadır. Maalesef, pazarın darlığı ve fırının haddinden fazla olması, fırınların birçoğunun tıngır kapasitede çalışması haksız rekabete kez açmaktadır. Bu rekabetin önüne geçilebilmesi üzere Çankırı Belediyesi ve İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü yoluyla savuşturmak üreten yerlerin hijyen şartlarının sağlanabilmesi amacıyla denetimlerin sıklıkla yapılması gerekiyor. Bu hem haksız rekabetin önüne geçer akçe hem da vatandaşın hıfzıssıhha şartları ile üretilen paketlemek tüketmesini sağlar” dedi.

Share: