Yapmacıklı polisten şişman vurgun

Kocaeli’üstelik kendini polis kendisine tanıtıp, buğulu çiftin 350 gram külçe altınını alarak kayıplara karışan telefon dolandırıcısı, benzeri yöntemle Edirne’bile dahi birini dolandırdıktan bilahare İstanbul’birlikte yakalandı. İlk yol bilgili karşısına sâdır mevkuf maznun suçlamaları akseptans etmezken, buğulu eş ise “Telefondaki sevimli bana, hakkımızda şikayet olduğunu, elimizdeki altınların yapmacıklı olduğunu söyledi. ‘Eve taharri memuru gönderiyorum altınları ona verin. Altınların yapmacıklı olup olmadığı makinede kontrol edilecek ve tekrardan size verilecek’ dedi. Ayrımsız müddet bilahare mevkuf kâin sanık yüzü sarılı, şapkalı bire bir şekilde evime geldi, oturdu. Altınları ona verdim benzeri elan birlikte ferasetsiz getirmedi” dedi.

Olay, 2 Teşrinisani 2021 tarihinde Kocaeli’nin İzmit ilçesinde meydana geldi. İddiaya göre, kendini polis namına tanıtıcı M.A. (22), 80 yaşındaki Mustafa Layemut’i telefonla arayıp, “kuyumcudan onun isminin kullanılarak değerli çalındığını, hırsızların yakalanacağını fakat faaliyetler bitmeme ettiği için kimseye ayrımsız molekül anlatmaması gerektiği” yalanını söyledi. Aynı zamanda çirkin, Mustafa Layemut’e evlerinde mevcut altının düzme olup olmadığının tespit edilmesi gerektiğini üstelik söyleyerek, buğulu adamı paslı etti.

“Sizin amacıyla covid aşısı randevusu ayarladık” yalanı

Şüpheli, biraz dolaşma sonra yeniden buğulanmış adamı arayarak, “Sizin için covid aşısı randevusu ayarladık. Hastaneye gitmeniz gerekiyor” dedi. Mustafa Ölmez hastaneye gitti, eşi Gönül Borcu (68) ise evde bir tane kaldı. Bunu vesile alim kaka, eve gelip Minnettarlık Ölmez’e dahi kendini polis güçleri olarak tanıttı. “Altınların cali olup olmadığı makinede taharri edilecek ve tekrardan size verilecek” yalanını söyleyen M.A., 350 gram külçe altını (edimsel fiyatla 350 bin TL değerinde) alarak kayıplara karıştı. Altınların tekrardan geleceği ümidiyle bekleyen çift, köylü dönüş alamayınca polis merkezine gitti. Burada dolandırıldıklarını anlayan karı adam, şahıstan şikayetçi oldu.

Edirne’birlikte birlikte dolandırdı

Olaya ilgili inceleme başlatan polis güçleri ekipleri, M.A.’yı takibe aldı. Ayrımsız yöntemle Edirne’de de birini dolandıran M.A., İstanbul’da üstünde yüklü miktarda dövizle yakalandı. Koca gözaltına makbuz, dövizler sahibine tasdik edildi. M.A. çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, Ölmez çifti ise altınlarını mankafa alamadı.

“Bu işten dünyalık kazanmadığım gibi elimdeki paradan da oldum”

Mevkuf sanık M.A.’nın Kocaeli 6. Tehlikeli Ceza Mahkemesinde yargılanmasına başlandı. Duruşmaya maznun, Mustafa ile Minnettarlık Layemut çifti ve sanık avukatı Sır Dirbisoğlu katıldı.

Savunması üzere saraka hakkı sunulan M.A., suçlamaları akseptans etmeyerek, “İşsiz olduğum amacıyla Şanlıurfa’dan İstanbul’a gitmeye karar verdim. Akçakale’den Şanlıurfa’ya giderken minibüste isminin Mehmet olduğu öğrendiğim biriyle tanışmıştım. Bu insan bana fabrikada tanıdıkları birileri olduğunu ve bana gelişim bulabileceğini söyledi. Ben da kendisine telefon numaramı verdim. İstanbul’a gittikten bir müddet sonra Mehmet isimli nefer beni arayarak akrabasında bulunan emaneti ona götürmemi istedi. Beni tehdit ettiği amacıyla akseptans ettim ve Kocaeli’ye taksiyle gittim. ‘Sen evin önünde bekle akrabam seni çağırır’ dedi. Bana denilen adrese gittim, bu müddet zarfında birlikte telefonla benimle konuşmaya devam ediyordu. Evde 3-4 an büyüklüğünde durdum. Evde kâin teyze bana 3 kesim apaz büyüklüğünde kutu verdi. Bu kutuları alarak başka tıpkı taksiyle İstanbul Esenler otogarına gittim. Kutuları bana denildiği kadar otogarın yararsız kutusuna bıraktım. Bu altınları kimin aldığını yahut götürdüğünü bilmiyorum. Göçüm parası gidiş geliş bin 200 TL tuttu. Bu işten para kazanmadığım kabilinden elimdeki paradan de oldum. 12 aydır cezaevindeyim. Bu insan bana hareket bulur ümidiyle söyleneni yaptım. Müştekilerin zararını giderecek durumum namevcut fakat tahliye olursam çalışırım ve ailemden bindi alırım” dedi.

“Eve sivil polis gönderiyorum altınları ona verin”

Olayı anlatan Şükran Tevazulu Ölmez, “Eşimin mufassal müddet telefonla biriyle konuştuğunu gördüğüm amacıyla ona kim olduğunu sordum. Eşim da bana polisle konuştuğunu söyledi. Kendisini polis güçleri yerine tanıtan birey eşime evde zer olup olmadığını sormuş. Eşim dahi olduğunu söylemiş. Aralarında geçen konuşmaları birlikte duydum. Eşime hastanede aşı randevusu ayarladıklarını söylediler ve onu oraya yolladılar. Eşim birlikte telefonu bana vererek evden çıktı. Telefondaki birey bana, hakkımızda şikayet olduğunu, elimizdeki altınların cali olduğunu söyledi. ‘Eve sivil polis gönderiyorum altınları ona verin. Altınların cali olup olmadığı makinede arama edilecek ve tekrardan size verilecek’ dedi. Benzeri müddet sonraları şu dakika vakfedilmiş mevcut maznun yüzü sarılı, şapkalı bir şekilde evime geldi, oturdu. Altınları ona verdim tıpkı daha bile köylü getirmedi. İğne oyası yapa yapa ego o parayı kazandım. Şikayetçiyim” diye konuştu.

“Sanık kombinasyon edilen kişilerin tehdidiyle bunu yapmıştır”

Sanık avukatı Gizem Dirbisoğlu ise savunmasında, “Müvekkilim telefon yönlendirmesiyle hareket etmiştir. Müvekkilim bir senedir tutukludur, tahliyesine karar verilmesini irade ediyorum. Maznun birleştirme edilen kişilerin tehdidiyle bunu yapmıştır. Sivil benzeri polis olmadığı görünüşü ve yaşı itibariyle bellidir” şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, sanığın alıkonulma halinin devamına değişmeyen vererek, duruşmayı erteledi. – KOCAELİ

Share: