Etiyopya’da hükümet ile asi TPLF, çatışmaların sona erdirilmesinde uzlaştı

Etiyopya’dahi hükümet ile isyankâr Tigray Ahali Kurtuluş Cephesi (TPLF) arasında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenen barış görüşmeleri kapsamında silahsızlanma, düzenin iyileştirilmesi, insancasına yardımın devam etmesi, düşmanlıkların mihman kendisine durdurulmasında anlaşmaya varıldı.

Etiyopya hükümeti ile isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ortada Güney Afrika’de hesaplı barış görüşmelerinde feyiz sağlandı. Afrika Birliği (AfB) yerine ortalık arasındaki görüşmelere riyaset fail bozuk Nijerya Devlet Başkanı Olusegun Obasanjo, Güney Afrika’nın Pretoria kentinde gerçekleştirilen görüşmelere ilgili yaptığı açıklamada, Etiyopya hükümeti ve Tigray temsilcilerinin “silahsızlanma, düzenin iyileştirilmesi ve insani yardımın bitmeme etmesi konularında anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Obasanjo, tarafların “düşmanlıkların kalımlı olarak durdurulmasını yöntemince akseptans ettiklerini” vurguladı. Etiyopya hükümetinin temel müzakerecisi Redwan Hussein, “Daha Çok bu anlaşmaya uymak hepimizin görevidir” diyerek konuştu. TPLF temsilcisi Getachew Reda bile “yara donör tavizler” verdiklerini anlatım etti.

Yayımlanan kuma bildiride, “Etiyopya’nın yegâne millî savunma gücü var” ifadeleri kullanıldı.

“Barışa olan bağlılığımız sarsılmazdır”

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ise yaptığı açıklamada, “Barışa olan bağlılığımız sarsılmazdır ve anlaşmanın uygulanması üzere iş birliğine olan bağlılığımız dahi tıpkısı derecede güçlüdür” dedi. Abiy, Etiyopya ulusal defans güçlerinin “kabadayı üyelerine” ve ülkenin “aynı sınav döneminden güzeşte kabadayı insanlarına” teşekkür gelmek istediğini belirtti.

Geçtiğimiz ağustos ayında 5 aylık mütareke bozulmuştu

Etiyopya hükümeti ile TPLF arasındaki 5 mahiye bırakışma geçtiğimiz Ağustos ayında bozgunluk, çatışmalar yeniden alevlenmişti. Ortalık, Afrika Birliği’nin daveti üzerine baştan masaya oturmuştu.

Ülkenin kuzey bölgesindeki çatışmalarda binlerce dirilik öldü

Etiyopya’de Tigray bölgesini taharri fail isyankâr TPLF güçlerinin 3 Son Teşrin 2020’üstelik Etiyopya ordusunun Kuzey Komutanlığına sınırlı birliklere saldırması üstüne Başbakan Abiy Ahmed, TPLF’ye karşı askeri harekat kararı almıştı. Ordu ile TPLF arasında başlayan çatışmalarda binlerce can hayatını kaybederken, yüz binlerce sevimli ise evlerini kalkmak zorunda kaldı. Tigray bölgesinin serencam iki yılda dış dünyayla bağlantısı kesildi. Hastanelerde ilaçlar tükenirken, internet, hayatiyet, telefon ve bankacılık hizmetleri üstelik kesildi. Acun Sağlık Örgütüne (DSÖ) bakarak Tigray bölgesinde yaşayanların neredeyse yüzdelik 90’ının besin yardımına ihtiyacı bulunuyor.

TPFL, Etiyopya’üstelik 2018 yılında Başbakan Abiy Ahmed göreve gelen büyüklüğünde mevki siyasetinde hareketli lüks oynamıştı. TPFL liderleri, Ahmed’i baskıcı hükümet ve ayrımcılıkla suçluyor. – ADDİS ABABA

Share: