Eskişehir’de kayıp Iraklı dinç kızın öldürüldüğü iddiasıyla 5 sanığın yargılanmasına devam edildi

Eskişehir’de güzeşte sene eylül ayında kaybolan Iraklı Sally Yüce Challab Hıyanet-Abbood’u evinde öldürüp cesedini parçalara bölerek mahalledeki çöp konteynerlerine attığı argüman edilen tutuklu maznun ile ona müzaheret ettikleri tez edilen tutuksuz 4 kişinin yargılanmasına bitmeme edildi.

Eskişehir 1. Pahal Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, karşı ağırlaştırılmış müebbet mahbes istenen Irak tabiiyetli mevkuf Amjed M.M. (28), tutuksuz sanıklardan kardeşi Asaad M.M’nin birlikte Sally’nin ailesi ile canip avukatları katıldı.

Tutuksuz sanıklar Irak tabiiyetli Sarhan S.A, Ameer M.M. ve firari Hasan Ali A. ise mahkemeye gelmedi.

Söz verilen tanık G.K. olayın olduğu binanın yakınında ikamet ettiğini aktararak “Bedaheten bire bir ateş sesi duydum. Boğuk bire bir dağ sesiydi. O sesi unutamıyorum. Polisi bakmak için telefonu elime aldım fakat patırtılı kesilince aramadım. Halen polisi aramadığım üzere vicdan azabı çekiyorum.” dedi.

Sanık Amjed M.M. ise savunmasında hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek boşaltma talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 11 Kasım’a erteledi.

Olay

Eskişehir’de 2 Eylül 2021’den itibaren veri alınamayan Irak uyruklu Sally Uca Challab Al-Abbood’un (19) kaybolmasına ilgilendiren sormaca kapsamında, güçlükle dışına kaçmaya müteharrik Amjed M.M. Kırklareli’nde, ona arkalama ve karyola ettikleri öne sürülen kardeşi Asaad M.M. ve arkadaşı Ammeer M.M. ise Kocaeli’nin Gebze ilçesinde saklandıklarını evlerde yakalanmış, peşi sıra tutuklanmıştı.

Polis ekipleri, tahminî 10 bin saatlik güvenlik kamerası görüntülerini inceleyip haddinden fazla sayıda kişinin ifadesine başvurmuştu. Şehir merkezindeki lağım döşemi, metruk binalar, park ve bahçelerin yanı sıra Pörsümüş Çayı ile şehir çöplüğünde yapılan aramalardan rastgele sonuca ulaşılamamıştı.

İddianamede, kıya sanığı Amjed M.M. karşı “canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten kanlı” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılması, ona yardım ettikleri sav edilen tutuksuz sanıklar kardeşi Asaad M.M, arkadaşları Ammeer M.M, Sarhan S.A. ve Hasan A.A’nın ise “suçluyu yardım” iddiasıyla 5 yıla büyüklüğünde hapsi irade ediliyor.

Share: