Eskişehir, Sıcak Müzesi’ne Kavuştu

Antikçağ’dan Cumhuriyet dönemine büyüklüğünde binlerce yıllık yıkanma kültürünü anlatan Türkiye’nin geçmiş ve bir tane müzesi olan Eskişehir Yunak Müzesi, yapılan küşat töreniyle hizmete girdi. Açılışta mütekellim Başkan Yılmayan Büyükerşen bir zaman hayata geçirilmesi engellenen su tedavisi merkezi projesini anımsatarak, “Açılışını yaptığımız müze aha o günlerden içimde mütezayit ukdenin mahsulüdür. Türk halkının elbette aynı sıcak kültürü yarattığını çocuklarınız, torunlarınız gelmek üzere ati torunlar burada görsün istiyorum” dedi.

Şifalı yunak suları ve sıcak kültürü ile bildik Eskişehir’e iri tıpkı ayar katacak olan Eskişehir Sıcak Müzesi kapılarını ziyaretçilere açtı.

Tarihi Odunpazarı bölgesindeki Şarkiye Mahallesi Çürükoğlu Çıkmaz Dolma 2 adresinde hizmet verecek olan Eskişehir Yunak Müzesi’nin küşat törenine, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmayan Büyükerşen, Eskişehir Milletvekilleri Çiğ Temiz Süllü ve Yengi Çakırözer, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen, protokol üyeleri, çokça sayıda çağrılı ve şehremaneti bürokratları katıldı.

Açılışta mütekellim Başkan Büyükerşen, şunları söyledi:

“Eskişehir ayrımsız müzeler şehri oldu. Geçenlerde eskimemiş müzeler da eklenecek. Bugünkü ise Hamam Müzesi’ni açıyoruz. Illet Isıdam Müzesi? Eskişehir Bizans’tan beri yunak suları ve hamamları ile aşina benzeri şehir. Biliyorsunuz Eskişehir, Kütahya- Afyon fay fay hatlarının olduğu tektonik benzeri yapıya sahiptir. Buradan çıkan hamam sular, bu topraklarda ateş parçası umum kavimlere kovanlık ve keyif vermiştir. Gerçekte Eskişehir bir akarca şehridir. Suları şifalıdır ve tedavi edici özellikleri vardır. Söz Gelişi Bizans döneminde ilhanlık ailesinin fertleri demincek hamam diye kullandığımız yerlerini yazlık dinlenme ve tedavi merkezleri yerine kullanmış. Daha sonra Selçuklular döneminde isıdam, peşi sıra Osmanlı ve Cumhuriyet Altını ile devam etmiş. Eskişehir’in suyu geçmişten bu yana şifalı olarak bilinmiş ve kullanılmıştır. Bu yunak suların kullanılması için Rektörlük dönemimde haddinden fazla çekişme verdim. Avrupa’de Macaristan ve Almanya’da hidroterapi merkezlerinde su ile tedavilerin nasıl yapıldığı durumunda inceledik. Projeler hazırladık.”

Konuşmasının devamında Eskişehir’deki hamam suların olduğu merkezdeki bölgede su tedavisi merkezi kurulması amacıyla Rum Üniversitesi Rektörlüğü dönemindeki yaşadıklarını anlatan Büyükerşen, şehirde işleyen sürecin akamete uğratılıp projeye alın çıkılması ve projelerin Afyon’da hayata geçirilmesi serüvenini aktardı.

Büyükerşen, “Açılışını yaptığımız müze aha o günlerden içimde kalan ukdenin mahsulüdür. Ihtimal bizi kirlerimizden arındırmaz amma kontra düşüncelerimizden arındırır. Ihtimal hastalıklarımızı cezrî halletmez amma akıllıca düşünmemize bariyer olan unsurlardan kurtarır. Tabi Eskişehir’in çok orijinal ayrımsız hamam kültürü vardır. O kültürü neşelendirmek, o kültür üzerine ati kuşaklara bilgi çevirmek üzere müzede yekpare unsurları sergiliyoruz. Müzede hamamın ve suyun Roma zamanından bugüne kadar insanlar tarafından pekâlâ kullandığını anlatan örnekler var. Türk halkının pekâlâ aynı yunak kültürü yarattığını çocuklarınız, torunlarınız ilkin görünmek için ati kuşaklar burada görsün istiyorum. Ömre Bedel güzel olsun” dedi.

Konuşma sonrası Komutan Büyükerşen ve tören düzeni üyeleri birlikte kurdele kesimi yaparak müzenin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından protokol üyeleri ve davetliler müzeyi gezdi.

ESKİŞEHİR SICAK MÜZESİ

Eskişehir Isıdam Müzesi, ülkenin 6’ncı Isıdam Müzesi olmasına karşın yıkanma kültürünü geçmişten bugüne laf edinmesiyle Türkiye’nin önceki ve bir tane Isıdam Müzesi olma özelliğini taşıyor. Antikçağ’dan Cumhuriyet Altını dönemine büyüklüğünde binlerce yıllık yıkanma kültürünü anlatan Eskişehir Yunak Müzesi’nde ziyaretçilere müze gezileri süresince hoşgörünün simgesi, tasavvuf ehli Mevlana’nın, “Sen hep ayrımsız su olduğunu düşünüm. Akarsu kabilinden iyice, akarsu gibi hususi, akarsu gibi hayır, akarsu kabil vazgeçilmez” sözü haremlik ediyor.

Müze içerisindeki objelerle üstelik majör tıpkı kültür mirasını barındırıyor. Müzede tellak, natır, meydancı, sıcak anası, avare kabilinden hamam karakterlerine, henüz evvel on paralık değinilmemiş adsız kahramanlar olan şerbetçi ve Eskişehir’in angın helvacı karakterlerine, önceki sağlıkçılar yerine akseptans edilen berberlere de saha veriliyor. Ayrıca müzede yunak tası, ibrik, buhurdan, takunya kadar yunak malzemeleri ve peştamal, silgi, yunak bohçası nesiç ürünleri koleksiyonu de kayran alıyor. Eskişehir Yunak Müzesi, Antika Çağ’birlikte ve Roma’birlikte Yıkanma Kültürü, Küçük Asya Sıcak Tarihi, Ses Seda- Hamam ve Tanıkları, Resimlerle Hamam Kültürü, Eş Sıcak Kültürü, Ayvaz Yunak Kültürü, Yunak Kültürü, Müze Koleksiyonu Sergileme Alanı ve Eskişehir Yunak Belgeseli Projeksiyon Odası tutmak için 8 alandan oluşuyor.

Eskişehir Hamam Müzesi ile ilişik hikmet kabul etmek isteyenler, müzenin 0 222 220 8185 numaralı telefonundan yetkililere ulaşabilecekler.

Share: