Eşinin elinden dolmuşu aldı, meslekte erkeklere taş çıkartıyor

Eşinin elinden dolmuşu aldı, meslekte erkeklere taş çıkartıyor

Kadın Dolmuş şoförü Aysun Akbolat’ı görenler önce şaşırıyor, sonradan mutlu oluyor

ORDU – Ordu’nun Fatsa ilçesinde meşbu şoförü adına çalışmaya başlayan Aysun Akbolat, eşinin elinden aldığı mesleği ile meslektaşlarına taş çıkartıyor. Akbolat, kentteki evvel kadın şoför olma özelliğini taşıyor.

Çocukluktan bu yana arabalara olan hayalini bırakmayan, ilçede Sanayi-Kurtuluş Hattı’nda çoban olarak çalışmaya başlayan Akbolat, şehrin önceki ve yegâne karı minibüs şoförü oldu. Eşinin mesleğini olan meşbu şoförlüğünü özne Akbolat, araca binen vatandaşlardan güzel tepkiler alıyor. 2 bala annesi 43 yaşındaki Aysun Akbolat’ı yönelteç başında gördüklerinde geçmiş şaşkınlık faal vatandaşlar, sonrasında ise titizliği ve güler yüzlülüğü karşısında mutluluk yaşıyor. Akbolat’ın en balaban destekçisi ise mesleğini elinden aldığı eşi Yakup Akbolat.

“Çoban olmayı çok istiyordum”

Sıradan yaştan bu zamana büyüklüğünde arabalara iri ilgisi olduğunu belirten Aysun Akbolat, “Son 2 yıldır eşimle konuşuyorduk ve çok sürücü olmak istiyordum. Vasıta sürmek çocukluğumdan mevrut tıpkı heyecan. Eşimle şakalaşırken dolmuşu bile sürebileceğimi namına söyledim ve alay hakikat oldu. Dolmuşu elinden aldım. Trafiğe merbut alanlarda geçmiş sınav sürüşleri yaptım. Sonrasında SRC belgesi da alarak dolmuş sürmeye trafikte başladım” dedi.

2 haftadır trafikte, olumlu tepkiler alıyor

Trafiğe çıkalı daha 15 olmasına karşın çok domuzuna tepkiler aldığını tamlayan Aysun Akbolat, “Herkes bana selam veriyor, ego de onlara klakson çalarak selamlıyorum. Bu tepkileri üstelik alınca elan birlikte çok işime dört kolla sarılıyorum. Tümce kişi ekmeğini kazanmalı ve bizler birlikte ekmeğimizi taştan çıkartabiliriz. Rical seçkin alanda gelişim yapamazlar fakat kadınlar herhangi bir işin üstesinden ustaca gelebilirler” şeklinde konuştu.

“Dolmuş şoförlüğü çokça ahenktar”

“Evdeki işlere nazaran meşbu şoförlüğü henüz eğlenceli. İki işi birbirinden ayırıyorum ve o bilinçte direksiyon başına çıkıyorum” diyen Akbolat, “Her iki işin üstesinden da refahlı geliyorum, durakta bile bire bir dirlik geldi taşıtçı arkadaşlarımızın ortada. Tıpkısı kadının ortamlarında olması her alanda onlara titiz davranmayı itiyor ve henüz saygılı oluyor. Gelişigüzel rehavet ve sorunumuzu ilişki ve beraberlik ortamında tartışarak çözüme kavuşturuyoruz. Durakta konuşuyoruz arada bir eş şoförler seni kat sayı alırlarsa işimizi elimizden alırlar diye koca arkadaşlarımız kardeşçe ediyoruz. Aracıma binerek beni direksiyonda gören yolcular önceki şaşkınlıklarını gizleyemese dahi bir anda alışıyorlar ve olumlu tepkiler vererek beni bahtiyar ediyorlar. Kutluyorlar beni ve çok henüz dikkatli ara bulucu kullandığımı söylüyorlar” ifadelerine kayran verdi.

“Eşimin her zaman bindi ısıtın”

Aysun Akbolat’ın eşi Yakup Akbolat ise “Eşimin arz balaban destekçisi benim. Ego namına aile işlerinde havari oluyorum o üstelik bana işimizde apotr oluyor” diye konuştu.

Akbolat’ın ‘in kullandığı dolmuşa binen vatandaşlar birlikte eş ayrımsız sürücüyü araçta görmenin kendilerini dahi sevindirdiğini söyledi.

Share: