Emine Erdoğan, New York’ta BM Yerleşme İcra Direktörü Sharif’le görüştü Açıklaması

NEW Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Milel (BM) Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif’in Türkiye’dahi BM Yerleşme Ofisi açılması yönünde çokça değerli aynı öneride bulunduğunu belirtti.

ABD ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a zevcelik eden Emine Erdoğan, New York’taki Türkevi’nde BM Habitat İcra Direktörü Sharif’le bir araya geldi. Emine Erdoğan, ikinci zaman üzere seçilmesi nedeniyle Sharif’i kutlama etti.

Sharif üstelik 2019 yılında BM kapsamında planlı yan etkinlikte tanıştığı Emine Erdoğan’ın kasaba konusundaki liderliğinin o günden bu yana artarak bitmeme ettiğini belirtti. Sharif, “Zaman bu hayat dolu duruşunuz ve liderliğiniz sebebiyle Liyakatsiz Atılan İyi Endişe Beyanı’nı imzaladık.” dedi.

Dünya Yurt Günü etkinlikleri için değme yıl tıpkısı şehrin belirlendiğini kaydeden Sharif, bu yıl teşrinievvel ayındaki izlence için Balıkesir’in seçildiğini belirtti.

Türkiye’de bire bir BM Yerleşme Ofisi kurulmasının çok müfit olacağını düşündüğünü dile getiren Sharif, bunun bir nahiye ofisi yerine zindelik göstermesini arzu ettiğini tabir etti.

Plastik kirliliğinin çevreye verdiği iri zararların önlenmesi üzere atılabilecek adımların ele alındığı görüşmede Sharif, kompost üstüne bire bir sektör kurduklarını, bu konuda aykırı tecrübe paylaşımı yapabileceklerini söyledi. Sharif, mümasil zamanda BM Oturma Genel Yerleşmiş gerçekleştirileceğini, Mekân Asamblesi Kurulunda ruzname maddelerinden birinin plastik olacağını ifade etti. Sharif, yapılan icraat karşı Emine Erdoğan’a bilgi verdi.

Emine Erdoğan ve Sharif, Türkevi’nde açılan atık sergisini da gezdi.

Emine Erdoğan, toplumsal iletişim araçları hesabından ziyarete ait yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

“BM Genel Sekreteri Sayın Guterres ile Başarısız Atılmış İyi Mesaj Beyanı’nı imzalamamızın arkası sıra BM Yurt İcra Direktörü Sayın Maimunah Sharif ile ayrımsız araya geldik. Türkevi’nde gerçekleştirdiğimiz programa konferansçı olarak katılan Sharif, İyi Idea Beyanı’nı evvel imzalayanlardan.

Sayın Sharif, ülkemizde ayrımsız BM Oturma Ofisi açılması ile ilişkin çokça kızıl önerilerini aktardı. Tıpkısı özge cesim husus ise BM’nin Dünya Habitat Haset kutlamaları için bu sene ülkemizde değişmeyen kılması.”

Share: