“Doğu Karadeniz Havzası Yönetim Heyeti Toplantısı” Trabzon’da yapıldı

Trabzon’dahi, Maşrık Karadeniz Havzası Dümen Heyeti Toplantısı gerçekleştirildi.

Trabzon Valisi ve Şark Karadeniz Havzası Idare Heyeti Başkanı İsmail Ustaoğlu, DSİ 22. Mıntıka Müdürlüğündeki toplantıda yaptığı konuşmada, suyun yabanlık üzere önemine belen etti.

İnsanlığı zılgıt boyutuna kadar getiren su kıtlığının önüne görevlendirmek için stratejiler ve eylem planları yapılması gerektiğini belirten Ustaoğlu, Şarki Karadeniz Havzası Yönetimi yerine iller bazında çalıştay yapmayı planladıklarını söyledi.

Ustaoğlu, suyun, bütün canlıların yaşaması üzere benzeri ana olduğunun gerçeğinin yanında taşkınlar sonucu mal ve birey kayıplarına kat açtığını anlatım ederek, bu olayların yeryüzü aşkın yaşandığı bölgelerin başında Doğu Karadeniz’in geldiğini anımsattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Akarsu Yönetimi Umum Müdür Afire Sever birlikte abuhava değişikliğinin global bir vakıa olduğunu aktararak, bunun etkilerini şiddetli, susuzluk, orman yangınları, heyelan ve akarsu üzerine olan baskılar zımnında pislik ve su kıtlığı şeklinde sıraladı.

“Türkiye su zengini değil, su stresi altında olan aynı ülkedir”

Sever, Türkiye’nin akarsu zengini değil, su stresi altında ayrımsız ülke olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda optimum değerde ve seviyede suyu yönetiyor olmamız lazım. Suyun yönetiminde yemeden içmeden insanlara içme suyu bulmak değil, ekosisteme da vacip suyu çıkarmak gerekiyor. Zımnında tarımda birlikte suyu sağlayacaksınız. Sanayide dahi akman suyu kullandıracaksınız. Olur bu kadar su yeterli mi? Suyun yönetimini optimum ve genişlik gür düzeyde yapmanız suyu eli nimetli kullanmanız geçişsiz ki gelecek nesillere de bırakıt olan suyu bırakabilesiniz.”

Akdeniz Havzası’nda bulunan Türkiye’nin, iklim değişikliği etkilerinden dahi arz çokça etkilenecek ülkeler ortada vadi aldığını tabir eden Sever, “İklim değişikliğine uyum kapsamında suyu eli nimetli kullanıyor olmamız geçişsiz. Suyun faal yönetimi amacıyla siyasa ve stratejiler geliştirebiliriz, planlar oluşturabiliriz, mevzuatlar ortaya koyabiliriz, tabii ki sahada enfrastrüktür yatırımlarına ağırlık vermemiz geçişsiz.” dedi.

DSİ 22. Nahiye Müdürü Cengiz Han Kılıçaslan’ın de müracaat yaptığı derinti, “Doğu Karadeniz Havzası Nahiye Ölçekli Idare Planlarının Takibi ve Kaskatı Atılmış Kontrolü” konulu sunumlar ile devam etti.

Toplantıya Trabzon’un beraberinde Kalabalık, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Artvin illerinin temsilcileri da katıldı.Share: