Hâkim, katmerli, zayi taharri istirdat tatbikatı gerçekleştirildi

Kalabalık’birlikte, “2022 Afet Tatbikat Yılı” kapsamında baskın, şiddetli, kayıp arama istirdat tatbikatı yapıldı.

İçişleri Bakanlığı ve Facia ve Acil Durum (AFAD) Başkanlığının, 2022 yılını “Afet Manevra Yılı” yerine ilan etmesi dolayısıyla İl AFAD Müdürlüğünce Melet Irmağı’nda “yeğin, katmerli, kayıp taharri istirdat” temalı bölgesel düzeyde meydan tatbikatı tevhit edildi.

AFAD Müdürü Osman Işık’ın tatbikat karşı verdiği brifingin peşi sıra düz tatbikat senaryosuna geçildi.

Senaryo gereği, Hava Bilgisi Mıntıka Müdürlüğünden metrekareye 216 kilogram yağış bilgisinin alınmasının ardından Altınordu ilçesi Cumhuriyet ve Kayabaşı mahallelerinin dominant ve taşkından etkilenmesi neticesinde ivedi durum ihbar ve çağrı hattına mevrut bilgiler ışığında memleket genelinde yaşanan olumsuzluklar ilçeler bazında sıralandı.

Melet Irmağı’ndaki suyun yükselmesi zımnında alanda ve evdeki vatandaşlar ile mücahede özne gelişim makinesi operatörü girmek üzere 14 can yatık kaldı, bir komütatör ise içindeki 3 kişiyle ırmağa düştü.

Ayrıca hayvanlarını ırmaktan karşıya geçirmek isteyen güdücü, eşi ve oğlu, küçükbaş hayvanlarıyla suya kapılarak kayboldu, heyelan sebebiyle yıkılarak ırmağın akıntısına kapılan ahşap yapıdaki 4 kişiden bilgelik alınamadı, tarım arazileri, aksiyon yerleri ve evlerde hasar oluştu, Cıvıl Cıvıl’yu Giresun’a bağlayan kişmiri yolunda muvasala etkilendi, üç evde da bozgun meydana geldi.

Bu bilgiler çerçevesinde, Kalaba ve kasaba illerden itfaiye aracı, UMKE, deniz polisi, Kıran Güvenlik, bitirmiş kontrol kurtarma timi, AKUT, İHH ile muhtelif taharri istirdat ekiplerinden oluşan personel, 54 çevirici ve helikopter, bot, tepkili uçak ski, dron, K9 köpeklerinin üstelik düzlük aldığı vasıta ve malzemelerle çalışmalara katıldı.

Ekiplerin sudan ve karadan, helikopterle üstelik havadan olaylara engelleme ettiği tatbikat, gerçeğini aratmadı.

“Tatbikatla belkili bir afette neler yapılması gerektiği kılgısal yerine gösterildi”

Ilbay Tuncay Sonel, burada gazetecilere, 129 miftah ve 697 katılımcının bulunduğunu tatbikatın, tam birimlerin koordinasyonuyla kudretli şekilde ödeme edildiğini söyledi.

Periferi Asayiş helikopterinden, jandarmadan emniyete, sağlık ve itfaiye ekiplerinden bütün birimlere büyüklüğünde kusursuz bir tatbikatla mümkün afette neler yapılması gerektiğinin uygulamalı gösterildiğini belirten Sonel, mevki kendisine gelişigüzel tür afete hazırlıklı olunması gerektiğine işaret etti.

Türkiye’nin akıbet yıllarda afetlere tedbir ve engelleme konusundaki başarısına dikkati çekici Sonel, 2020’da Giresun’un Dereli ilçesinde baskın afeti meydana geldiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde devletin ve fahri kontrol kurtarma ekiplerinin facia bölgesine ivedilikle fehim etmesinin bunun aynı göstergesi olduğunu anlattı.

Sonel, tatbikatta emeği güzeşte mecmu kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarına teşekkürname ederek, “Tatbikata katılan arkadaşlarımıza Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun sükse dileklerini ve selamlarını ilettim. Kazasız, belasız tatbikatımız birlikte sonuçlanmış oldu. Rabbim bilcümle afetlerden ülkemizi korusun ve böyle alp asayiş güçlerimizin, kurumlarımızın, gönüllüklerimizin, himmet verenlerin dahi ayağına taş değdirmesin.” dedi.Share: