Depremin sessiz tanıkları yaşadıkları korkuyu atlatmaya çalışıyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen ve Burdur’daki Toyluk ve Spor Bakanlığı (GSB) yurduna getirilen sem özürlü afetzedeler, yaşadıkları korkuyu ve depremin travmasını meni diliyle birbirlerine anlatarak afetin izlerini silmeye çalışıyor.

“Asrın felaketi” namına nitelendirilen depremlerde evleri yıkılan, alçak hasar gören ve birçok yakınını kaybeden 12 aileden 50 sema mânialı depremzede, Burdur’daki GSB Safahat Yurdu’nda misafir ediliyor.

Depremden sonraları tahliye sırasında birbirlerinden ayrı düşen kâh işitme engelliler üstelik Burdur Valiliğinin organizasyonuyla aynı araya getirildi.

Tekmil ihtiyaçları karşılanan sema mânialı afetzedeler, hareket simultane yaşadıkları kaçınmak ve paniği, yurtta fahri işitme dili tercümanı Yakup Enerjik aracılıyla AA ekibiyle paylaştı.

“adım adım toparlanıyoruz”

Depremde ağabeyini ve akrabalarından 47 kişiyi kaybeden Kahramanmaraşlı 46 yaşındaki Agah Oktay Özkan, depreme Adana’bile yakalandığını, ağabeyinin ise Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesindeki yıkılan binada vefat ettiğini anlattı.

Yakınlarını kaybettiğinden hava kederli olduğunu tamlayan Özkan, ağabeyinin eşi ve çocuklarının enkazdan iyi çıkarıldığını aktardı.

Eşi ve işitme sakat üç çocuğu ile yerleştirildikleri yurtta psikolojilerinin gün günden düzeldiğini söyleyen Özkan, “İlk ve ikinci depremde şoke olduk. Henüz önce hakeza bire bir madde yaşamamıştık. Kahramanmaraş’taki aileme ilgilendiren evin enkazında ağabeyimi kaybettim, Adana’birlikte kaldığım yapı bile hasar aldı. Haddinden Fazla keder hadisat yaşandı fakat milletimizin desteğiyle pir şeyler üstelik oldu. yavaş yavaş toparlanıyoruz. Bilcümle halkımıza ve devletimize teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

“Kardeş Kardeş ederek birbirimize destek oluyoruz”

Kahramanmaraş’tan mevrut 37 yaşındaki Halil Boyraz dahi orak ayı ve ağustos aylarında küçük aşağı depremlerin yaşandığını ancak 6 Şubat’takinin çok korkutucu olduğunu kaydetti.

Hasar düz evlerinden kendilerini dışarıya atmayı başardıklarını anlatan Boyraz, ailesiyle 2 dönem arabada uyuduklarını belirtti.

Boyraz, eşi ve çocuğuyla Afşin ilçesinden geldiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Depremde 4 yakınımı, kuzenlerimi kaybettim. Kurtarma çalışmalarına yardım ettim. Kendi evim bile hasar aldı. Üzerimizden depremin etkisini atmaya çalışıyoruz. İşitme mânialı arkadaşlarımızla tıpkı arada girmek bize iyi geliyor. Dostane ederek birbirimize bindi oluyoruz. Aktarılma dönme burada rahatlıyoruz. İşitme engelliler yerine çok bindi gördük, emeği geçenlere haddinden fazla teşekkür ederiz.”

Kahramanmaraşlı 28 yaşındaki Emine Kellecioğlu de 6 Şubat’ta tün 03.00 gibi uyuduklarını, tahminî benzeri buçuk saat bilahare şişman tıpkı deprem ve korkuyla uyandıklarını aktardı.

Eşinin yakınlarından vefat edenlerin olduğunu belirten Kellecioğlu, “Yaşadığımız travmayı buradaki arkadaşlarla henüz rahat atlatıyoruz. Devletimize bu imkanları sağladığı amacıyla teşekkür ediyoruz.” dedi.

48 yaşındaki Adem Eytemiş, yurda yerleştikten sonra de sanki giderek sarsıntı olacakmış üzere hissettiklerini vurgulayarak, görevlilerin ve tercümanların kendileriyle ilgilendiğini, travmayı atlatmaya çalıştıklarını kaydetti.

Share: