Edirne’deki yağışlar Meriç ve Tunca Nehirlerinin debisini 2 hatim artırdı

Edirne’deki yağışlar Meriç ve Tunca Nehirlerinin debisini 2 ikmal artırdı

Son yılların sunma yağışsız dönemini etkili Edirne’üstelik, yağışlar nehirlere birey suyu oldu, debiler arttı

Edirne’deki yağışlar Meriç ve Tunca Nehirlerinin debisini 2 itmam artırdı

EDİRNE – Son yılların arz yağışsız dönemini hayatiyetli Edirne’birlikte, serencam günlerde çalışkan olan yağışlar hem Meriç ve Tunca nehirlerine hem bile tarlada mezru olan mahsule birey suyu oldu.

Edirne’birlikte aylardır süren kuraklık nedeniyle buğday üreticisi eskiden ekim yapamamış, tarlada ekili olan kanolalar bile bozulmuştu. Çiftçilerin kilolu rüyası haline mevrut kuraklık dolayısıyla çokça sayıda rençper, ekimlerini cılız toprağa kol baran beklemeye başlamıştı. Edirne’den güzeşte Meriç ve Tunca Nehirlerinde birlikte susuzluk nedeniyle su düzeyi dibi görünce, çiftçiler zirai sulamada nehirlerden faydalanamamıştı.

Yağışlar hem nehirlere hem da tarlada ekili olan mahsule duygusal suyu oldu

Edirnelilerin hasretle beklediği yağmur yağışı gerçekleşmeye başladı. Edirne ve çevresinde gerçekleşen yağışlar, hem nehirlere hem de tarlada mezru olan mahsule duygusal suyu oldu. Yağışlarla gelişigüzel Meriç ve Tunca nehirlerinin debisi arttı. Meriç Nehri’nin debisi 40 metreküp/saniyeden 65 metreküp/saniyeye, Tunca Nehri’nin debisi üstelik iki hatim artarak 3 metreküp/saniyeden 6 metreküp/saniyeye yükseldi. Nehirlerde su seviyesinin artmasıyla birlikte, yağışsızlık döneminde tanıdık kum adacıkları dahi gözden kayboldu.

“Topraklarımıza bereket yağdı”

Edirneli vatandaşlardan Memduh Sidim, yağışlarla gelişigüzel yüzlerinin güldüğünü belirterek, “Zaman itibariyle çokça kurak bir ahit geçirdik. Son yağışlarla alay malay Edirne’mizin topraklarına artağanlık yağdı. Görüntülerde üstelik görüldüğü kabilinden yağış nedeniyle nehirlerimizde su düzeyi yükselmeye başladı” açıklamasında bulundu.

Share: