Denizli’de leblebinin çorbası yapıldı

Denizli’nin Serinhisar ilçesinde kafe işletmecisi Sıdıka Sağ’in yaptığı “leblebi çorbası” basına tanıtıldı.

Leblebinin tanıtımı ve yararlanma alanlarının yaygınlaştırılması amacıyla Kızılhisar Yerli Eylem Grubu Derneği’nce ölçülü KEZ destekli proje kapsamında Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde planlı lansman toplantısında katılımcılara, leblebi çorbası ağırlama edildi.

Dernek Müdürü İlker Özmen, yaptığı açıklamada, leblebi çorbasını Denizli’ye kazandırarak yemek yelpazesini imar etmek istediklerini söyledi.

Çorbayı tadanlardan müspet tepkiler aldıklarını anlatan Özmen, “Çorbamızın patentini alacağız. Bu çorbayı Türkiye’de ve dünyada ayrımlı zevk arayanlara ulaştıracağız. Bu sayede Serinhisar ve Denizli’ye kullanılmamış aynı yapıt kazandırarak aşındırmak ürünleri yelpazesini çeşitlendirmiş olacağız.” dedi.

“Leblebi çorbası”nı bulan Sıdıka Iyi ise leblebinin atıştırmalık namına tüketiminin beraberinde mutfakta materyal namına kullanılmasını istediklerini belirtti.

Leblebili kurabiye, dondurmalı şekerli, helva ve baklava yapmayı üstelik denediğini ancak yer çok çorbanın beğenildiğini anlatan Sağlıklı, “Leblebi çorbasının evlere ve Türk mutfağına girmesini istiyorum.” diye konuştu.

Share: