Leblebi çorbasının mimarı konuştu

Leblebi çorbasının mimarı konuştu

Son günlerin zaaf edilen lezzeti leblebi çorbasını ilk kez kere eden ev hanımı hikayesini anlattı

DENİZLİ – Denizli’de serencam günlerde zaaf edilen konuların başında gelen leblebi çorbası ilk kez geçtiğimiz yıl özne ev hanımı, zevk toplayan lezzetin püf noktaları ve serüvenini anlattı.

Birçok tarihi yerleri ve içimli yemekleriyle tanınan Denizli’da akıbet günlerde leblebi çorbası konuşulmaya başlandı. Herkesin zaaf ettiği leblebi çorbasının yayılmasının peşi sıra çorbayı ilk kez işleyen ev hanımı Sıdıka Sıhhatli, çorbanın yapılma fikri ve püf noktalarından bahsetti.

Çorbayı yapmadan geçmiş ayrımsız çokça üründe deneme yaptıklarını nâkil Sağ, “İlk çorba geçtiğimiz Orak Ayı ayında yapıldı. Zat mekanımız var orada denemesini yaptık. İlk kurabiyesi, tatlısı, helvası ve dondurma tatlısını yaptık. Bunları yaptıktan bilahare leblebiyle en üst çorbasını denedik. Önümüzdeki antlaşma diliminde ise hazır çorbasını deneyeceğiz. Yapılışı tereyağlı ve un çorbası kabilinden yapılıyor. Leblebi ununu tereyağıyla kavuruyorsunuz. Suyunu arttırma etmemin peşi sıra kreması ile sütünü koyuyoruz. Peşi Sıra karabiber ile tuzunu ilave yazar, tereyağlı biberle sosunu yaptıktan bilahare üstelik servis yapıyoruz. Rastgele mutfakta macerasız bire bir şekilde yapılabilir” dedi.

“O büyüklüğünde beğendik ki çorba bir anda gayrı ürünlerin önüne geçti”

Kızılhisar Evcil Gösteri Grubu Derneği Başkanı İlker Özmen bile “Leblebiden işaret denemelerine 2021 yılının ikinci yarısında başladık. Bu süreçte leblebili kurabiyeden leblebili kekeme, leblebili ekmekten leblebili revaniye büyüklüğünde çeşitli ürünler denedik. Leblebili dondurma da denedik ve aynı dolaşma Sıdıka Eş ‘leblebi çorbası’ denemesi yaptı. O büyüklüğünde beğendik ki çorba çabucak diğer ürünlerin önüne geçti” dedi.

Leblebi çorbasını ilk defa tadan Korkunç Öztürk ise “Denizli’de üretilen ve üreticinin üstelik içine sevgimi koyduğum dediği çorbayı içtik. Amiyane çorba haddinden fazla tam olmuş ve lezzeti güzeldi. Kesin bu çorbayı herkesin içmesi gerekiyor. Çorbanın tadı çok tüm ve doğrusu leblebi hem Denizli bölgesinde ve ülkede genelinde sevilen bir ürün kendisine saha alıyor. Leblebinin şekerli, gato ve kurabiye kabilinden birçok farklı mütenevvi ürünlerle buluşması haddinden fazla oylumlu. Bu çorbanın Denizli’da artık tanıtıldıktan sonradan hem ülkemizde hem de acun genelinde aşina mefret çorbalardan olacağına inanıyorum. Kaynak ve yoğunluk yerine mercimek çorbasını andırıyor ama içildiğinde leblebinin verdiği tatla farkını ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan; çorbanın Serinhisar ilçesinde 9 Ara 2022 tarihinde toprak halkına ağırlama edileceği belirtildi.

Share: