Denizli’de 7 bin kişiyle ‘Deprem Hatırat, Çök Iğrıp Tutun ve Tahliye’ tatbikatı yapıldı

Denizli’bile 7 bin kişiyle ‘Sarsıntı Anı, Çök Nizam Tutun ve Boşaltma’ tatbikatı yapıldı

Denizli Valisi Şanlı Fuat Çalak:

“Ayrıca 2022 Afet Tatbikat Yılında, AFAD İl Müdürlüğünce bin 339 hava, yapı, uran, ancak ve şehir gibi yerlerde 259 bin 193 kişiyle yer sarsıntısı hatırat ve boşaltma tatbikatı yürütme etmiştir”

DENİZLİ – İçişleri Bakanlığı AFAD ve Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliği ile Türkiye genelindeki 24 binden aşkın merkezde eş anlı düzenlenen ‘Sarsıntı Andaç, Çök Intizam Tutun ve Boşaltma’ tatbikatı, Denizli’de birlikte 368 ayrı noktada 7 bin 92 kişinin katılımıyla başarıyla tamamlandı.

İçişleri Bakanlığı Facia ve Ivedili Kapsam Yönetimi Başkanlığı tarafından hesaplı “Sarsıntı Anı, Çök Al Tutun ve Boşaltma Tatbikatı”, Kült İşleri Başkanlığı tarz teşkilatı, yer ve kaymakamlık müftülükleri, yetişek merkezleri, dini erdemli önsezi merkezleri ve Kur’an kursları kalkmak amacıyla hep 24 bin 39 bakım binasında 843 bin 299 kişinin katılımıyla manevra gerçekleştirildi. Tatbikat Din İşleri Başkanlığı minval binasından İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Diyanet İşleri Başkanı Ulu Erbaş ve AFAD Başkanı Yunus Sezer vasıtasıyla yönetildi. Hareketli bağlantıyla 6 ile bağlanan Bakan Soylu ile katılımcılar, seçilen 10 ilde ise belirlenen lokasyonlarda kıyı kamerası ile manevra anını izledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ankara’dan telekonferansla yönettiği tatbikatta, 6 ildeki noktadan yapılan bilgilendirmenin arkası sıra sirenlerin çalınmasıyla yurt genelindeki eş zamanlı tatbikat başlatıldı. Yer Sarsıntısı simultane bir lahzada yapılması müstelzim çök fırıldak tutun metodunun uygulamasının arkası sıra binadan tahliye edilenlerin emniyetli noktada toplanmasıyla birlikte manevra sona erdi.

Denizli’de368 ayrı noktada yapılan tatbikata 7092 yaşama katıldı

Denizli’bile Dini Efdal İhtisas Merkezi’nden yönetilen tatbikata Vali Şanlı Fuat Çevik, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Ihtiyaç Uslu, AFAD İl Müdürü Yüksek Etiz, İl Müftüsü Mehmet Aşık ve Dini Faziletkâr İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Mustafa Acar katıldı.

İçişleri Bakanlığı marifetiyle Kıran tatbikat Yılı olarak zar edilen 2022’üstelik gerçekleştirilen etkinlikler ve zaman yapılan Zelzele Anı ve Boşaltma Tatbikatı karşı bilgiler veren Ilbay Mualla Fuat Atik, “Bakanım, Denizli Efdal İhtisas Merkezi’nden saygılarımı sunuyorum. Zaman ilimizde bulunan Dini Yüksek İhtisas Terbiye Merkezi, 347 Kur’an kursu, 1 il müftülüğü ve 19 kaymakamlık müftülüğü kalkışmak için 368 ayrı noktada 6 bin 446 mektepli ve 646 personel koyulmak amacıyla toplamda 7 bin 92 kişiyle Çök-Dek-Tutun ve Boşaltma tatbikatı yürütme edilmiştir. Ayrıca 2022 Kıran Tatbikat Yılında, AFAD İl Müdürlüğünce bin 339 hava, bünye, endüstri, az ve site kadar yerlerde 259 bin 193 kişiyle yer sarsıntısı hatıra ve boşaltma tatbikatı icra etmiştir. Bunların birlikte 416 çekicilik ve kuruluşta ise 513 bin 705 kişiye kıran eğitimleri verilmiştir” diye niteleyerek konuştu.

Share: