Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Politikalar Kurulu, Yusufeli’nde inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Cumhurbaşkanlığı Içtimai Politikalar Müesses üyeleri, Artvin’in Yusufeli ilçesinde ziyaretlerde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Içtimai Politikalar Oturmuş Başkanvekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan, kurul üyeleri Düzentileme ve Sosyal Asayiş Icra Vekili Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, Dr. Meram Yılmayan ve Değer Kılıç, “Sosyal Politikalarda 7 Bölge 7 İl Projesi” kapsamında ilk kendisine Yusufeli Barajı ve HES inşaatı nedeniyle kısmen sular altında kalacak İşhan Köyü’nün kullanılmamış yerleşme namına gitti.

Yeni evlerine yerleşen vatandaşları musahabe fail gök bilimi, halkla dostane etti. Daha sonra restorasyon çalışmaları süren tarihi İşhan Kilisesi’ni dahi gezen yıldız bilimi, burada muhtar ve vatandaşların istek ve isteklerini dinledi.

Yapımı tamamlanan Yusufeli Barajı ve baraj zımnında sular altında kalacak kaymakamlık merkezinin taşınacağı Yusufeli yeni iskân yerini inceleyici astronomi, Yusufeli Belediyesini birlikte müzakere ederek Belediye Reisi Eyüp Aytekin ve şehremaneti divan üyeleri ile ilçenin sorunları ve hal yolları konusunda istişare yaptı.

Prof. Dr. Işıkhan, AA muhabirine, baraj dolayısıyla Yusufeli’nde toplumsal tıpkısı değiş yaşanacağını belirterek, bir ilçenin sular altında kalacak olması nedeniyle ortaya çıkabilecek sosyal sorunların belirlenmesi noktasında vatandaşların, kamu hava ve kuruluşlarının, STK’ların ve paydaşların görüşlerini aldıklarını, yaşanan içtimai problemleri belirleyerek, bunların çözümüne müteveccih alternatiflerin bulunması noktasında stratejiler geliştireceklerini söyledi.

Yusufeli’nin her yönüyle balaban aynı kaza olduğunu kaydeden Işıkhan, şu değerlendirmede bulundu:

“Baraj elhak başlı başına devasa tıpkısı yapıya ehil. Mevki ekonomisine güvenilmez ayrımsız katkısı olacak. Bir yanda baraj yapılırken sular altında küsurat tıpkı kaymakamlık ve köyler var. Nüfusun muammer olduğu toplumsal problemlerin belirlenmesi noktasında biz burayı ziyaret ettik. Program kapsamında Artvin merkezi dahi mülakat edeceğiz. Artvin ilimizin hem soylu erki hem içtimai sorunlarının neler olabileceği noktasında üstelik birtakım ipuçları elde ettik.”

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Toplumsal Politikalar Kuruluna sunulan fariza ve yetkiler kapsamında fariza yaptıklarına dikkati çeken Işıkhan, “Sahadayız. Vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemek, tayin etmek ve bunların çözüm yollarının neler olduğunu yakalamak için geldik. Ankara’ya döndükten sonraları bunu yöntem stratejisi haline getirip Cumhurbaşkanı’na ifade halinde arz edeceğiz. Bizim görüşme amacımız bu.” diye konuştu.

Heyete ziyaretleri esnasında Artvin Vali Yardımcısı Furkan Taha Türkmenoğlu, Yusufeli Ilçebay Vekili Itibar Özaydın, Yusufeli Şehremini Eyüp Aytekin, Mücahede ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Ertürk, SGK İl Müdürü Alp Adım, Eş ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Şentürk Ağırbaş ve İl Genel Sedir Başkanı Furkan Çakmak üstelik haremlik etti.

Share: