CHP’li Ahmet Kaya: “Kavisli Ekonomi Politikaları Nedeniyle Kaynaklarımızı Tüketen Akp, Ormanlarımızı Bakir Temel Alanları Namına Görüyor”

CHP; birçok ilde, ormanlardaki ağaçların yöntemsiz ve kontrolsüz tıpkı şekilde kesildiği yönündeki iddiaların araştırılması üzere Meclis Araştırma Önergesi verdi. Önergeyi hazırlayan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kayaç, “Kusurlu tutum politikaları nedeniyle kaynaklarımızı tüketen AKP ormanlarımızı yıpranmamış nesep alanları olarak görmektedir. Ormanlarımız bu nedenle bilinçsizce fasıla kesimine tabi tutulmaktadır. AKP giderayak ormanlarımızı paraya çevirmeye çalışıyor. Açık namına gördüğümüz tablo budur. Bu kesimlerin durdurulması gerekiyor” dedi.

CHP, yolsuz ve kontrolsüz ongun barışma iddialarının araştırılması amacıyla Divan Araştırması Önergesi verdi.

Önergeyi hazırlayan CHP Trabzon Saylav Ahmet Kayaç, seçim bölgesi Trabzon’un Çaykara, Düzköy ve Maçka ilçelerinde birçok mahallede dikme kesimlerinin yapıldığı yönünde video ve fotoğrafların namına ulaştırıldığını belirtti.

Kaya, “Zaman Türkiye’nin orman varlığına ehil değme ilinde seçkin ilçesinde acımasızcasına orman kesimleri yapılıyor. Falsolu ekonomi politikaları zımnında kaynaklarımızı tüketen AKP ormanlarımızı kullanılmamış nesep alanları kendisine görmektedir. Ormanlarımız bu nedenle bilinçsizce ayakyolu kesimine bağımlı tutulmaktadır. AKP giderayak ormanlarımızı paraya çevirmeye çalışıyor. Net namına gördüğümüz levha budur. Bu kesimlerin durdurulması gerekiyor” dedi.

“GENCECİK AĞAÇLARA KİMLER, NASIL KIYIYOR?”

Sonuç olarak Düzköy ilçesine merbut Gürgendağ Mahallesi’nde tendürüst ağaçların kesildiğine müteveccih bilginin ve görüntülerin kendisine ulaştırıldığını ifade eden CHP’li Kayaç, “Kesilen ağaçların görüntülerini mahzunca izledim. 1-2 yaşındaki ağaçlar kesiliyor. O gencecik ağaçlara lacerem kıyılıyor? Kimler bu ağaçların kesilmesi talimatını veriyor? Bu lacerem tıpkı haris gözlülüktür? Bu nasıl benzeri doymazlıktır? Vatandaşlarımızdan bizlere güç biçimde gelen bu şikayetlerin araştırılması üzere daha önce tıpkısı soru önergesi vermiştik. Şimdi birlikte benzeri araştırma önergesi hazırladık. Bunu Sedir gündemine getireceğiz. Umut ediyorum kim oradaki milletvekilleri konunun ciddiyetle araştırılması ve gerçeklerin ortaya çıkması için ellerini kaldıracaklar ve bunun gereğini bilcümle gelişigüzel yapacağız” eleştirisini yaptı.

“TRABZON’DA DIKME KESİMLERİ 5 KATINA ÇIKTI”

TBMM Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesinde, 2017 yılında 15 milyon metreküp olan ongun kesimlerinin; 2021’da 31 milyon metreküpe yükseldiğine ve 2022 yılında ise kestirmece adına 40 milyon metreküp ongun kesiminin öngörüldüğüne özen çeken Kayaç, “Karadeniz bölgesi dikme kesimlerinin sunma gösterişli yapıldığı bölgelerimizdendir. Trabzon’da 2017 yılında 95.584 metreküp olan dikme sözleşme miktarı 2021 yılında 471.396 metreküpe çıkmıştır. Ongun kesimlerindeki bu hızlı artım et kafalı dönülemez huy ve yer yıkımlarına sebebiyet verecektir. Bunun bilincinde olan ve ormanlarına topluluk çıkan havza insanımız ongun kesimlerindeki artışlara iri aksülamel göstermektedir” diyerek konuştu.

“ORMANLARIMIZIN YAĞMACI BİR ANLAYIŞLA KATLEDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ”

Ahmet Kayaç, orman ürünleri endüstrisine ve biyokütle santrallerine hammadde ulaşmak üzere değişik illerde kontrolsüz ve denetimsiz kesimlere alın önlem alınması gerektiğini ifade ederek, “Mevki ekonomisinin ve sanayimizin büyümesi tabiatıyla bizim amacıyla birlikte çokça önemlidir. Ancak elden para üzere ülkemizin şayan biçilemez ormanlarımızın yağmacı ayrımsız tatlılıkla fesih edilmesini ve namevcut edilmesini almak olanaklı değildir. Bu nedenle, dikme kesimlerindeki bu acul artışların sebeplerinin anlaşılması; yöntemsiz ve kontrolsüz yapılan kesimlerin engellenmesi; ağaç kesimlerinin orman alanları, belde, ekosistem ve amme sağlığı açısından yarattığı sorunların tespit edilerek muktezi hazırlık ve önlemlerin alınabilmesi amacıyla Divan Araştırması açılmasını murat ettik” dedi.

Share: