DSİ, Karadeniz’de çılgın önleme ve dere ıslahı çalışmalarını sürdürüyor

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Ihtişam Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Lütfi Akca, Maşrık Karadeniz’üstelik öz reform çalışmalarının mehabetli olduğunu belirterek, “Şarki Karadeniz Bölgemizde da estetik ve emniyeti yöre plana çıkaran ıslah projelerimizle hem sivri risklerini azaltıyor hem birlikte halkımızın birey ve mülk güvenliğini sağlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Akca, Şarki Karadeniz Bölgesi ve Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yapılan reform çalışmalarına ait açıklama yaptı.

Türkiye’nin sunma çok yağış alan bölgesi Gün Doğusu Karadeniz’bile öz düzelti çalışmalarının serencam derece şanlı olduğunu vurgulayan Akca, “Bütün bölgelerimizde olduğu kabilinden Gün Doğusu Karadeniz Bölgemizde da beğenilen ve emniyeti yöre plana çıkaran ıslahat projelerimizle hem baş döndürücü risklerini azaltıyor hem de halkımızın fert ve para güvenliğini sağlıyoruz. Ülkemizin sunma çokça yağmur alan illeri olan Trabzon, Rize ve Giresun’un birlikte Gümüşhane ve Bayburt illerimizde makinalı çalışmalarımızı mukannen periyotlar halinde sürdürüyoruz.” bilgisini verdi.

Akca, Şarki Karadeniz kabilinden kayşa riski faziletkâr tıpkı coğrafyada ekiplerin dereleri henüz emin hale deklare etmek amacıyla sakil çabalama sarf ettiğini vurguladı.

Makinalı çalışmalarında ilgi temizliklerine üstelik ciddilik verdiklerini bildiren Akca, şunları ifade etti:

“Yağmuru taştığı yerde değil, düştüğü yerde sancımak için inşa ettiğimiz bu bentlerimizin, mümkün aynı taşkına amade olmaları sonuç mertebe önemlidir. Bu nedenle bu bentlerde biriken rüsubatı temizleyerek aşırı risklerini minimize etmeyi planlıyoruz. Bölgemizde yeşil karıncalarımız marifetiyle 2022’nin Ocak ayından bugüne büyüklüğünde toplamda 3 milyon 371 bin 910 metreküp hafriyat çalışması, 209 bin 200 metreküp yükleme, 23 bin 16 metreküp taş tahkimat ve 4 milyon 171 bin 362 m³xkm transfer çalışması yapılmıştır.”

Bozkurt Ezine çayında icraat sürüyor

Akca, 11 Ağustos 2021’dahi hâkim felaketine maruz mütezayit Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde da çalışmaların çabukça devam ettiğini belirterek şunları kaydetti:

???????”Bozkurt Ezine çayı işi kapsamında bugüne büyüklüğünde üç tümsekli köprünün sert inşaatları bütün, ayrımsız tümsekli köprüde ise beton imalatları devam ediyor. 9 bin 860 metre betonarme cidar imalatının 6 bin 200 metre evet, iki skor polat geçici köprüsünde icraat bitmeme ediyor. Ense havza tedbirleri kapsamında ise tıpkı geçirimli tersip bendi, iki alışılmış tersip bendi ve iki sel tırmığı imalatları doğru ve iki alışılmış tersip bendinde ise çalışmalar bitmeme etmektedir. Artan imalatlar en gelişmemiş sürede tamamlanacaktır.”

Share: