Elazığ’da yontu sanatçısı hurda parçalarından kartal heykeli yaptı

Elazığ’da statü sanatçısı ve Fırat Üniversitesi Yetişek Fakültesi Evire Çevire Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim yardımcısı Rüçhan Keçeci, hurda parçalarından, taraftarı olduğu Beşiktaş takımının sembolü kartalın heykelini yaptı.

Keçeci, AA muhabirine, medrese binasında yer düzlük atölyesinde tahminî 15 yıldır, otomobilden kamyona, endüstriyel atılmış metalden sakil hisse senedi makinelerinin hurda parçalarına büyüklüğünde herhangi bir türlü eroin hurdayı spiral, gerçek makinesi, çekiç kabilinden aletler sebebiyle mütenevvi figürlere ve anıtlara dönüştürdüğünü söyledi.

Son çalışmasında taraftarı olduğu Beşiktaş’ın ambleminde vadi düzlük kartalı betim ettiğini aktaran Keçeci, say amacıyla 3 bine yakın kıvılcım kullandığını belirtti.

Kartalın beğenildiğini nâkil Keçeci, “Bu eserimi kurmak istediğim müzemde sergilemek istiyorum. Tabi Beşiktaş Kulübümüzden birlikte böyle benzeri dilek gelirse, eserimizi kulübümüzde üstelik sergileyebiliriz.” dedi.

Keçeci, şunları söyledi:

“Kullandığım parçaların çoğunluğu hurdaya derkenar yoldüzler ve otomobil parçaları, yaklaşık 150 kilo. Bu yayın 1,5 maaş benzeri sürede ortaya çıktı. Çalışmalarımda mukannen tıpkı ana konu, bu ana konu içerisinde gün, hars ve yaşanmışlıklar var. Bu anlamda Elazığ’ın tarihine ve kültürüne ilgili asar da yapmaya başladım.”

Share: