Bursa Büyükşehir hararet yaşanmaması üzere çalışmalara hız verdi

– Bursa Büyükşehir coşkunluk yaşanmaması üzere çalışmalara cevvaliyet verdi

‘Su’dan sebeplerle strese girmeyelim

BURSA – Bursa Büyükşehir Şehremaneti Meclisi Su Komisyonu, kentin geleceğe çevrik su stresi ve su kıtlığı yaşamaması amacıyla çalışmalara yordam verdi. Su kaynaklarının yanında sanayi bölgelerinde tüketim ve tasfiye tesislerinde incelemelerde mevcut Yarkurul, bulunan akarsu durumu, istihlak ve alınması gereken önemlerle ilgilendiren hazırlayacağı raporu, Büyükşehir Belediye Meclisi’hangi sunacak.

Küresel istinas ve abuhava değişikliğine bağlı yaşanan kuraklık kamu dünyanın yeryüzü kocaman gündem maddelerinden biri haline gelirken, Bursalıları ayrımsız çağ birlikte susuz tutmak amacıyla gerekli değme çeşit yatırımı hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, farklı taraftan konuyu tamlık yönleri ile mercek altına aldı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Su Komisyonu kurulurken, komisyon Bursa’nın su potansiyeli, ekincilik, endüstri ve ferdî su kullanımı ve alınması müstelzim önlemlerle ait çalışmalara dakikasında bitmeme ediyor. DSİ, Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Su Yönetimi Umumi Müdürlüğü, üniversiteler, BUSKİ ilişik akademik odalarla birlikte mukteza saha çalışmalarını işleyen komite, Doğancı ve Nilüfer Barajlarının beraberinde endüstri bölgelerindeki tasfiye tesislerinde bile incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi Komite Salonu’nda yapılan akarsu yönetimi kıymetlendirme toplantısında, bugüne büyüklüğünde yapılan icraat masaya yatırıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan’ın başkanlığında yapılan toplantıya Sedir Su Komisyonu Başkanı Mihrimah Kocabıyık, Tarım ve Orman Bakanlığı Akarsu Yönetimi Umumi Müdürlüğü Araştırma ve Istimara Ofis Başkanı Yusuf Başaran, BUSKİ Umum Müdür Yardımcısı Devrim İzgi, yarkurul üyeleri ve konunun tekmil tarafları katıldı.

Akılcı kullanmamız geçişsiz

Toplantıyı değerlendiren Ekincilik ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Araştırı ve Yorum Ofis Başkanı Yusuf Başaran, bundan sonra Bursa’de ve Türkiye’nin ayrıksı bölgelerinde suyu daha eli nimetli ve rasyonalist kullanmanın eşya olduğunu söyledi. İklim değişikliğine sınırlı namına kuraklığın arttığını, yağmur rejimlerinin değiştiğini kaydeden Başaran, “Suyumuzu evimizde, sanayide ve tarımda elan eli nimetli ve akliyeci kullanmamız lazım ki ati nesillerimize suyumuzu aktarabilelim. aksi takdirde bu tüketim alışkanlıklarıyla kullanmaya devam edersek sakil manada suya henüz yumruk ulaşacağız. Bundan ekolojik ortam elbirliğiyle bütün kullanma alışkanlıklarını değiştirmemiz geçişsiz. Bu toplantıyı kombinasyon eden Büyükşehir Belediyesine çok teşekkürname ediyorum. İnşallah gelecekte susuzluk olmadan, elan sürdürülebilir bir akarsu kullanımı ile ülkemizi kalkındıracağımızı beklenti ediyorum” dedi.

Akarsu stresi çekmeyelim

Büyükşehir Uray Meclisi Akarsu Komisyonu Başkanı Mihrimah Kocabıyık dahi “Akarsu potansiyeli adına Bursa’üstelik elimizde ne var? İçme suyu kaynaklarımız neler? Önümüzdeki 2030 yılında 2050 yılında ve yüz almanak projeksiyonda akarsu kaynaklarımızla ilgili neler yapmamız gerekiyor? Bunların hepsini masaya yatırdık. Yarkurul adına Doğancı’da ve Nilüfer Barajı’nda incelemelerde bulunduk. Bursa Tevhit Endüstri ve Demirtaş Organize Uran Bölgelerindeki mebzul aplikasyon örneklerini inceledik. Bursa’üstelik su kullanım miktarlarını daha bile aşağıya uğratmak, suyun eli nimetli yerine kullanılmasını bulmak ve müreffeh şekilde ağırlık çekmeden, su stresi çekmeden güzel bire bir şekilde yaşamayı hedefliyoruz. Bu çerçevede sunturlu tıpkısı anlatım hazırlıyoruz. Tamamlandığında raporumuzu Divan’te paylaşacağız” diye niteleyerek konuştu.

Rahat tıpkısı gelecek

BUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Inhina İzgi da sudaki kaybolma çaktırmadan oranlarının azaltılmasından, mevcut kaynakların korunmasına kadar lüzumlu rastgele tür yatırımı yaptıklarını belirterek, “Gelecekte yapacağımız işleri bugünden planlamamız muktezi kim gelecekte su kıtlığı yaşamayalım. Zira günümüzde abuhava değişikliği hemencek devam ediyor. Bursa’mız bile bu konuda vahim anlamda etkilenecek olan şehirlerden bire bir tanesi. Bu önlemleri şimdiden alırsak gelecekte bayındır tıpkısı dem alırız” dedi.

Share: