Saylav Özkan, Bursa’da hastanelerin durumunu sordu

CHP Bursa Saylav Prof.Dr. Yüksel Özkan, 10 Mart tarihinde TBMM’ye sunmuş olduğu istifham önergesinde, Bursa ve ilçelerinde bulunan kamu ve özel hastaneler ile Eş Sağlığı Merkezlerinin beklenen bir depreme hazır olup olmadığını Esenlik Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

Saylav Yüksel Özkan istifham önergesi ile ilişkin adına şunları söyledi: “Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizde yıkıma sebep olan zelzele felaketinde kamu ve özel hastaneler ile Ev Sağlığı Merkezlerinin büyük kısmının yıkıldığını ya birlikte aheste hasar aldığını gördük. Yıpranmamış yapılan hastane binaları da kullanılamaz hale geldi. Marmara’de gerçekleşmesi muhtemel muhtemel depremin, etken faylar üzerinde mevcut Bursa’yı da menfi etkileyecek. Yaşanabilecek depremlerde eleştiri bir öneme sahip olan kamu hastaneleri, özel hastaneler ve Sülale Sağlığı Merkezlerinin keyif hizmetlerine kesiintisiz devam edebilmelidir” dedi.

Marmara Bölgesi’ndeki erkek yoğunluğunun diğer bölgelere nazaran fazla olmasına değinen Özkan, muhtemel depremde bu binaların katiyen ayakta kalması gerektiğinin altını çizdi.

Depreme çürük olması nedeniyle İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile Çapa’nın iri bölümünün boşaltıldığı ve taşınmaya başlandığını hatırlatan Özkan, “Uludağ Üniversitesi Tababet Fakültesi ile ilişik durumu kamuoyu zül ediyor. Bursa’birlikte kâin özge kamu ve hususi hastaneler ile Familya Sağlığı Merkezlerinin son durumunu aktarmak istiyoruz. Antrparantez Sayıştay Raporları’na üstelik yansıyan Kent Hastanesi’nin noksan mamul ‘Deprem izolatörleri’ üzerine değme muamele yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz. Bakan’a Bursalılar adına sorularımızı yönelttik, yanıtlamasını bekliyor ve konuyu yakından izleme ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Özkan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’evet şu soruları yöneltti:

1-Bursa ve ilçelerinde depreme çerden çöpten olduğu belirleme edilen kamu hastanesi, hususi hastane ve Aile Sağlığı Merkezi bulunmakta mıdır?

2-Bursa ve ilçelerinde kamu hastaneleri, özel hastaneler ve Eş Sağlığı Merkezlerinin depreme metanet tespitleri mamul mıdır? Bu testler en son ne tarihte yapılmıştır?

3-Bursa ve ilçelerinde tahkim çalışması işlenmiş kamu hastanesi bulunmakta mıdır?

4-Bursa Şehir Hastanesi’nin yer sarsıntısı izolatörlerinin tıpkı kısmının şartnameye akla yatkın kendisine yapılmadığı Sayıştay raporlarına yansımıştır.Bu konuyla ilişkin gelişigüzel emek yapılmıştır? – BURSA

Share: