Bronz madalyalı 11 yaşındaki judocunun hedefleri büyük

Şanlıurfa’de tahminî 2 yıl önceki başladığı judoda bodur sürede kendisini geliştirerek Türkiye şampiyonluğunu elde eden ve Minikler Balkan Judo Şampiyonası’nda üçüncü olan 11 yaşındaki Hüseyin Musri, Avrupa ve dünya şampiyonalarında madalya hedefliyor.

Türkiye Judo Federasyonu vasıtasıyla hayata geçirilen “Judoyla spora başla” projesi kapsamında Şanlıurfa’nın dezavantajlı bire bir mahallesinde düzenlenen kursa katılan Hüseyin’in hayatı sporla değişti.

Judoda yeteneği olduğunu keşfeden Hüseyin, 2 yıl boyunca balaban aynı azim ve kararlılıkla antrenmanlarını sürdürdü.

Afyonkarahisar’bile düzenlenen Spor Toto Minikler Türkiye Şampiyonası’nda 55 kiloda Türkiye şampiyonu yerine Minikler Balkan Judo Şampiyonası’na gitmeye doğruluk kazanan Hüseyin, Bosna Hersek’te 24-25 Eylül’dahi düzenlenen müsabakalarda tunç madalya kazanmayı başardı.

Genç sportmen, şampiyonluk dönüşünde ailesi ve akrabaları tarafından mahallesinde Türk bayrakları ve şişman tıpkısı sevinçle karşılandı.

“İlk misil daraç dışını rüyet imkanı buldum”

Milli sporcu Hüseyin Musri, AA muhabirine, judoyu çok sevdiğini ve bu sporda kendisini geliştirmek üzere çetin çabalama harcadığını söyledi.

Antrenmanlarını disiplinli ayrımsız şekilde sürdürüp haddinden fazla çalıştığı üzere kalburüstü olduğunu anlatan Hüseyin, “İki senede Türkiye şampiyonu oldum, ardından Balkan Şampiyonası’na gidip üçüncü oldum. Bu şampiyonadan sonraları da ilerlemeyi düşünüyorum. Avrupa ve acun şampiyonluğunu kazanacağıma dahi inanıyorum.” dedi.

Uluslararası organizasyonda elde ettiği madalyayla ilişik duygularını paylaşan Hüseyin, “Madalya alınca Türkiye’yi düşündüm. Çokça güzelce ayrımsız önsezi, sonuçta ülkeni piyes eden milli ayrımsız sporcusun. Şimdi hedefimde eskimemiş şampiyonluklar var. Az dışına geçmek dahi ayrı iyice kalp. İlk kat spor yardımıyla sıkı dışını müşahede imkanı buldum. Üzerimde emeği olan kül hocalarıma, aileme ve federasyonumuza çokça teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Baba Mehmet Musri: “Ailesinin gururu oldu”

Oğluyla gurur duyduğunu vurgulayan cet Mehmet Musri ise tarifsiz benzeri sevinç içerisinde olduğunu dile getirdi.

Çocuğunun faaliyet gayretine bakınca muvaffakiyetli olacağına inandığını anlatan Musri, “Gururluyuz, Hüseyin’imiz Balkan üçüncüsü namına evimize geldi. Çokça mutluyuz, tarifsiz sevincimiz var. Kendisiyle hava duyuyoruz. Tığ bökelik bekliyorduk. Ümidimiz dahi o yöndeydi amma akıbet anda elverişsizlik reşit kızıl değil de bronz madalya sahibi oldu.” şeklinde konuştu.

Anne Fatma Musri da “İnşallah henüz şişman başarıları da kazanır. Tıpkısı annenin arz balaban bahtiyarlığı çocuğunun hayallerine kavuşmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Judo Federasyonu Şanlıurfa İl Temsilcisi Mücahid Delioğlu, sınırlı dışında Türkiye’yi ve Şanlıurfa’yı milli takım antrenörü İbrahim Halil Durna ve iki sporcuyla baziçe etmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, “Judo branşında Şanlıurfa’da enfrastrüktür çalışmalarına ne kadar önem verdiğimizi uluslararası arenada benzeri öğün henüz ispatlamış olmanın sevincini yaşıyoruz. Sporcularımız esbak yıllarda da eke madalyalar kazanmıştı. Hüseyin’in Balkan üçüncülüğü ile birlikte eskimemiş ayrımsız başarıyı elan kentimize kazandırdığımız üzere mutluyuz. Gücünü tarihinden düz Şanlıurfalı çocuklarımıza imkan verildikçe başaramayacakları tek şey yoktur inşallah. Judocularımızdan desteklerini esirgemeyen tamlık hemşehrilerimize haddinden fazla teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: