Şanlıurfa’da ekim alanı yüzde 55 mütezayit pamukta hasat zamanı

Türkiye’dahi yetiştirilen pamuğun iri kısmının üretildiği Şanlıurfa’üstelik hasat başladı.

Tekstil, yağ endüstri ve hayvancılık sektörüne balaban oranda incelmemiş konu sağlayan pamuğun yüzde 42’sinin üretildiği Şanlıurfa’de sabık sene 1 milyon 800 bin dekarda ekim yapıldı, kısaca 900 bin ton kütlü iğ elde edildi.

Bu yıl ürünün ekim alanının yüzdelik 55 artışla 2 milyon 800 bin dekara yükseldiği kentte, 1 milyon 400 bin ton kütlü iğ rekoltesi bekleniyor.

Toprağın uzun yıllar verimli kalabilmesi amacıyla “nöbetleşe ekim” yapıldığı, iğ teşrinievvel alanının bu seneki artışının bundan kaynaklandığı belirtildi.

“Çiftçilerimiz verimden çokça kıvançlı”

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, AA muhabirine, kentin Türkiye’birlikte iğ üretiminde önceki sırada meydan aldığını belirtti.

Pamuk ekim alanının arttığını ifade fail Eyyüpoğlu, “Cümle çiftçilerimize cehre ekmelerini önerdik, çiftçilerimiz da cehre yalaka. Pamuk verimi bu yıl çokça ongun. Rekoltemiz inşallah haddinden fazla gür olacak. Çiftçilerimiz üretiyor, üretmekten vazgeçmeyeceğiz. Pamuk hasadımız başladı, çiftçilerimiz verimden çok mutlu. Güzeşte yıla bakarak daha fazla im elde edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Ahmet Eyyüpoğlu, cehre çalım fiyatlarına ait, “Tariş 23,5 teklik kendisine açıkladı, Çukobirlik’in de o fiyatı açıklaması gerekir. Hareketlilik sıkıntısından ekolojik ortam pamuk fiyatı biraz durakladı amma düzelecek.” dedi.

Çiftçilerden Halil Cevheroğlu ise yetiştirdikleri pamukta şimdi hasat zamanının geldiğini belirtti.

Pamukta verimin gür olduğunu dile getiren Cevheroğlu, “Demin yegâne beklentimiz fiyatların açıklanması. Güzeşte yıla göre maliyetler çok arttı. Çiftçilerimiz çokça harcama yaptı, haddinden fazla yoruldu. Yetkililerden bir tane isteğimiz, fiyatları az buçuk efdal tutmalarıdır.” şeklinde konuştu.

Ömer Akan Yıldız de küçüklüğünden bu yana ailesiyle pamuk üretiminde çalıştığını söyledi.

Pamuğun ekimini, bakımını yaptıktan bilahare deminden hasadına başladıklarını tabir eden Şahap, bu sene verimin haddinden fazla gani olduğunu sözlerine ekledi.Share: