Bilecik ülkemizin ‘Cennet Hurması’ ihtiyacının yüzde 35’ini karşılıyor

Bilecik ülkemizin ‘Cennet Hurması’ ihtiyacının yüzdelik 35’ini karşılıyor

Üç köyün yüzdelik 70’nin ittifak kaynağı olan bin dekara ekibi hurmanın hasadı başladı

Köylüler üretimin artması üzere hurma kurutma tesisi, baskül ve kooperatifin kurulması istiyor

Içici Köyü Muhtarı Hüseyin Demirbaş,

” Türkiye’nin yüzdelik 35-40 civarı hurmasını biz karşılıyoruz”

“92 sene önce leşker arkadaşının ihsan ettiği japon hurması fidanı Başköy’deki 70 haneyi demincek diriltme ediyor”

“Bu sene gayet güzel, 5 liradan 8 liraya kadar hurma satışı yapılmıştır”

BİLECİK – Türkiye’nin yüzdelik 30 ‘Cennet Hurması’ ihtiyacının karşılandığı Bilecik’te hasat başladı. Üç köyde bin dekarlık alanda yetişen hurmayı rical topluyor, kadınlar kasaları diziyor

Bilecik merkeze tutkun, Ayyaş, Başköy ve Bekdemir köylerinde bin dekar alanda yetişen ‘Cennet Hurması’ hasadı başladı. Kestirmece tıpkı hafta sürecek olan hasat amacıyla gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine herkes seferber oldu. Bu köylerin yüzde 70’inin ittifak kaynağı ola(HUSUSI)n hurma hasadında bu sene yüzler gülerken, köylülerin üretimin artması üzere hurma kurutma tesisi, kantar ve kooperatifin kurulması istiyor.

“Bu sene rekolte bin 200 titrem”

Ayyaş Köyü Muhtarı Hüseyin Demirbaş, hurma hasadının başladığı, çoğu ürünün dalında satıldığını anlatarak, “Güzeşte seneye nazaran bu yıl yüzdelik 10 çok diyebilirim. Sayı Farkı bin 200 ton hurmamız imdi. Başköy, Beydemir taraflarında bizden henüz çok hurma çıkarıyor. Geçen seneye bakarak fiyatlarımız az buçuk henüz arttı. O dahi neden arttı, hurmanın rastgele çeşidinden yararlanıyoruz. Kuru hurma yapıyoruz. Kabuğundan üstelik faydalanılıyor. Pekmezi yapılıyor. Hurma çeşitleri fazlalaşınca talepte çokça oluyor. Sıkıntılı dışından dahi taleplerimiz var. Onları bile yetiştirmeye çalışıyoruz. Kuru hurma özellikle. Bu sene gayet evire çevire. 5 liradan 8 liraya kadar hurma satışı yapılmıştır” dedi.

“Türkiye’nin yüzde 35-40 civarı hurmasını tığ karşılıyoruz”

Kocabaşı Demirbaş, Türkiye’nin yüzde 35-40 civarı hurmasını Içkici, Başköy ve Bekdemir köylerinin karşıladığı anlatarak, “91 yıl geçmiş çeri arkadaşının bergüzar ettiği japon hurması fidanı Başköy’e İsa dedenin ektiğini şimdi köyde 70 haneyi deminden canlandırma ediyor. Halen o hurma fidanından mahsul almaktayız. Siper altında zaten. Ondan sonra o fidandan buralara büyüklüğünde gelindi” dedi.

“Hurmalar bu sene güzelce, verim oldukça bereketli”

Hurma toplayıcısı Yaşar Şen bile 1998’den beri hurma topladığını anlatarak, “Burada 60 ongun var. Kısaca 7-8 titrem hurma çıkar. Hurmalar bu sene adamakıllı, ürün berenarı mebzul. Ama hurma konusunda biraz eksiklerimiz var. Baskül, kurutma tesisi bunlarda hesabına getirilirse halkımız oldukça faydalanır. İstanbul, Adapazarı, Bursa, Eskişehir yoğunlukla buralara gönderiliyor. Alıcılar geliyor bizde yükleyip gönderiyoruz” dedi.

“Kooperatifleşme olayı olmadığı sürece burada koca zamanı hep benzeri etki yaşıyor”

Hurma üreticisi Mehmet Bozbağ ise, “Burada aşağı bir üreticiyim. Şimdi bunu üretmekte yüklülük şu, kooperatifleşme olayı olmadığı sürece burada mir zamanı bütün ayrımsız kalın yaşıyor. Baskül olayı dahi söz konusu. Olmayınca seçme seferinde yetiştirici ile tüketici beyninde bire bir ağırlık yaşanıyor. Zira onların dediğine razı oluyoruz. Kooperatifleşme olursa bağımlı bunu büyüklerimiz henüz gür bilir buna ayrımsız alemdar geçişsiz. Ego neticede burası aynı şeş beniz metrekarelik aynı vadi. Buradan çıkacağı 2-3 titrem hurma. Amma buradan 40- 50 titrem hurma çıkaranlar var. Şimdi herhangi bir seferinde bu mevsimde bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Hani cümle tanıdığına, dostuna eş yapıyor. Ama kooperatifleşme olduğu ant bu satışa konulur. Şehir ekonomisine üstelik faydası tamam. Çünkü bunun kurutması bundan sonra. Bide bunun elma türlüsü var. Hani bunun çeşidi çok. Bunu büyüklerimiz dile getirip bire bir karara bağlarsa seviniriz. Zira hurmanın bir tane ihtiyacı akarsu. Zamanı geldiğinde göztaşı, bide budaması. Zahmeti bulunmayan. Kent ekonomisine amiyane iri faydası var. Kurutma tesisi Bayırköy’bile var. İnşallah neticede faaliyete geçer akçe az buçuk rahatlarız” dedi.

Share: