Bicik kanserine farkındalık üzere musahabe ve afiyet buluştu

Meme Başı kanserine farkındalık üzere konuşma ve keyif buluştu

İSTANBUL – Meme Başı kanserine farkındalık vermek amacıyla Mecidiyeköy Sanat Meydanı’nda 3 metre uzunluğunda bire bir platform yerleştirildi. Kanserde er teşhisin avlu kurtardığına dayalı bilgilendirici tıpkısı mesajın verildiği platforma yapıştırılan etiketleri söken vatandaşlar, gün sonunda, “Erken Tanılama ile Kanseri Hayatından Kazanç” yazısını ortaya çıkardı.

Havari esenlik hizmetleri çerçevesinde Şişli Mecidiyeköy Konferans Meydan’ında “Kanseri Hayatımızdan Siliyoruz” adlı toplumsal sıklet etkinliği düzenlendi. Türkiye Hastanesi ve Şişli Belediyesi Yandaki Kart’ın alay malay düzenlediği projede kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekildi. Meydana yerleştirilen 3 metre uzunluğundaki platformla celi mevcut vatandaşlara meme kanserine dayalı edimsel bilgiler paylaşılarak, bilgilendirici broşürler dağıtıldı. Bire Bir zamanda platformdan yegâne yegâne etiketleri çıkaran vatandaşlar, “Er Tanı ile Kanseri Hayatından Çıkar” yazısını ortaya çıkardı.

Memede mahsus tasasız sertliğe dikkat

Meme Başı kanserinin kadınlarda yeryüzü haddinden fazla tanıdık kanser türü olduğunu belirten Türkiye Hastanesi, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cavit Hamzaoğlu, parçalanmamış dünyada kadınların kestirmece yüzde 13’ünün meme başı kanserine yakalandığını vurgulayarak, “Rastgele 8 kadından 1’i meme kanserine yakalanıyor. Er kişileştirme çokça büyük. Bicik kanseri öldürmez, tedaviye geç kalınması hastaları öldürür. 20 yaşından sonra bütün kadınların seçme kamer kişi kendilerini tetkik etmeleri geçişsiz. Reglin bitmesinden 8 dönem sonradan regli kaynaklı sine sertlikleri gideceği üzere kendileri elan dolgunca kontrol edebilirler. Bicik kanseri yapılan kontrollerle çok er ayırt edilebilir. Çünkü muayenesi çokça kolaydır. Arz çok sâdır belirtisi ele mevrut tasasız bir sertliktir. Bunun dışında meme başında istifa, bicik derisinde kızarma, bicik başında mayasıl şeklinde görüntünün olması ve akım olması meme kanserinin bulgularıdır. Erken teşhisle memeyi cerrahi operasyonla almaya lüzum namevcut. Meme Başı apotr ameliyatla kanserden kurtulmak olabilir. Ancak geç kalındığında vücudun ayrıksı bölgelerine sıçrama riski var. Bu birlikte tedaviyi zorlaştırıyor” dedi.

40 yaşından sonradan yılda tıpkı el doktora görünmenin zaruri olduğunu söyleyen Op. Dr. Cavit Hamzaoğlu, arz geç iki yılda bir mamografi çektirilmesinin eke olduğunu söyledi. 40 yaşın altındaki kadınların ise sunu ufak aynı şikayetlerinin olmaları durumunda dakikasında doktora gitmelerini önerdi.

“Hormon kullanılması kanser riskini artırıyor”

Meme kanserinin stabil nedeninin belli olmadığını söyleyen Op. Dr. Cavit Hamzaoğlu, beklenir nedenlerini ise şu ifadelerle sıraladı:

“Genetik faktörler, geç evlenme, birkaç vazıhamil, birkaç emzirme, er yaşta adet rüyet, geç yaşta adetten kesilme, ayrıntılı süre hormon kullanılması meme başı kanserine illet olanaklı. Özellikle menopozdan sonra iki sene gibi tıpkısı müddet hormon kullanılması meme kanseri riskini artırır.”

Türkiye Hastanesi Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Beril Kalıcı ise etkinlikle ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Türkiye Hastanesi olarak yardımcı sağlık hizmetleri anlamında toplumsal sıklet projelerine haddinden fazla ehemmiyet veriyoruz. Zaman bile Mecidiyeköy Laf Meydanı’nda benzeri araya geldik. Amacımız Bicik Kanseri Farkındalık Ayı için farkındalık çalışmalarını artırıcı ayrımsız projede gezmek. Hayatın rutin akışı içerisinde bir mesajımız var. Mevrut vatandaşlarımızdan bu mesajın etiketlerini sökerek, ‘Kanseri Hayatınızdan Siliyoruz’ isimli sloganın öne çıkması sağlıyoruz. Elimizde erken tanılama üzere bire bir gücümüz var. Erken tanı, erken canlandırma son paye mefret. Bu anlamda üstelik kadınlarımızın kontrollerini ihmal etmemelerini istiyoruz.”

Share: