Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gelgel, Samsun’da konuştu: (2)

Icra Vekili Gurur: “Toplumsal Göz Projesi’ne 2 milyona mail gailesiz başvurdu”

SAMSUN – Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Kurum, Toplumsal Ev Projesine 2 milyona yakın gencin başvurduğunu söyledi.

“2023’e Makul Kent Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Derinti Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin kamu şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; hat ve 17 ilçede vahim tıpkısı katılımla gerçekleşti. Bakan Çekicilik toplantıda Samsun’bile 4 bin 400 konutluk toplumsal bölük projesine şu anne büyüklüğünde 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden mevrut soruları cevapladı.

“2023 yılında afat sonrasında evine girmeyen vatandaş kalmayacak”

Andıran zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden cemi vatandaşların 2023 yılında bakir yapılan evlerine gireceklerini tabir eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Hava, “Tığ tam afetlerde vatandaşımızın birlikte olduk. Kül ilgililer kıyamet alanına bir anda her an vatandaşın yarasını sardık. Benzeri taraftan üzülürken, bakir şehirlerin, dirim alanlarının inşası için aynı hedefi ortaya koyduk. Antalya’da ateş bundan sonra 3. dönüş evlerin inşası üzere çalışmaları başlattık. Yaşanan tekmil afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan baskın sonrası dükkanları doğrulama ettik. Bozkurt Abana kabil ilçelerde göz inşaatları bitmeme ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’de Kastamonu’da, Antalya’bile, Muğla’bile yaşanan afat sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, teslim edeceğiz. Birçoğunun üstelik evlerini tasdik ettik” dedi.

“Içtimai Göz Projesine 2 milyona mümasil tendürüst başvurdu”

Gençlerin Toplumsal Ev Projesine ilgisinden bahseden Vekil Hedef Gurur, “Projeyle ilgili karışık ayrımsız husus bulunmayan, cengel olmadığını bile yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler kuşkusuz algı?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona mümasil başvuru yaparak bildirme kemiksiz cevabı vermiştir. Zımnında burada benzeri tereddüt yok. Biz toplumun cemi kesimlerine ve dirimlik gruplarına müteveccih bire bir proje açıkladık. Bire Bir kişinin 10 sene faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimal ücretle bile çalışsa, eve giren biricik dirimlik asgari ücret dahi olsa bin 200 TL çakılı ödemeleri olacak. Bu nicelik hiçbir şekilde değişmeyecek. Dolayısıyla bu dirimlik gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek. Konutların ödemesinde ise görevli maaşlarının artış oranına bakarak çoğalma yapılacak. Ancak geçen yıl memurlarımıza yüzde 80’e mail remiks yaptık fakat TOKİ’den medyun olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzdelik 25 bindirim yaptık. Yani geliri yüzde 80 artarken tığ borcunu yüzde 25 artırdık. Biz değme devir milletimizin birlikte olduk. Bu projede ki maksat filhakika içtimai devlet anlayışı ve tahaffuz ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Doğrusu milletimiz dahi nazik bir haz gösterdi” diyerek konuştu.

“Icar ve bölük fiyatları düşüyor”

Yapılan binalar ile hane ve icar fiyatlarının üştüğüne değinen Vekil Çekicilik, “Icar ve hane fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar şüphesiz düşüyor? Yapılan sosyal konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Antrparantez meclisimizin yapmış olduğu düzenleme ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Dolayısıyla biz bu manada dahi ihtiyaçlara göre hareket ettik, etmeye birlikte devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Ev Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere nasıl başlayacağı sorusuna üstelik yanıt veren Tasavvur Hava, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla ilgili pir yeknesak var elimizde. Zaman Samsun’üstelik Atakum ve Canik’te ki sosyal konutlarla ilişkin kesim yapılmadı. Çünkü arazide ki problemlerden hava. Onlar Facia Mahallesi’nde ki konutları alacak. Konutlardan 2 kamer sonradan 3 kamer bilahare bitenler var. Hamle kadem bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde itilaf yapılacak. Yani biz bütün vatandaşımızın lehine cereyan ettik.”Share: